Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund la Wimbledon. România ajunge la 3/3 victorii în actuala ediție a turneului londonez

Mihaela Buzarnescu Wimbledon 2022 Mihaela Buzarnescu Nastasja Schunk Tenis WTA Romania Wimbledon 2022 Tenis
Data publicarii: Marti 28 Iunie 2022, 14:45
Data actualizarii: Marti 28 Iunie 2022, 16:06

3/3 este bilanțul primelor trei meciuri jucate de românce în ediția 2022 a turneului de la Wimbledon.

Mihaela Buzărnescu (34 de ani, 127 WTA) s-a calificat în turul 2 al competiției de mare șlem de la Wimbledon, reușind să o învingă în runda inaugurală pe Nastasja Schunk (18 ani, 154 WTA), scor 6-4, 6-2, în 77 de minute.

Sportiva din România a controlat cu autoritate întreaga partidă; scorul total al punctelor câștigate a fost 64-44, Mihaela Buzărnescu arătându-se puternică pe propria servă - a câștigat 80% din punctele jucate cu primul serviciu - dar și la retur, semnând 4 break-uri, câte 2 per set.

Mihaela Buzărnescu, la prima victorie într-un Grand Slam, de la Roland Garros 2021

Prestația germancei a fost sub așteptările stabilite de prestația împotriva Simonei Halep în turul întâi la Roland Garros, meci în care a câștigat set împotriva multiplei campioane de mare șlem.

În turul secund, Mihaela Buzărnescu s-ar putea duela cu o româncă, în cazul în care Gabriela Ruse va produce surpriza și va elimina finalista de la Paris, Cori Gauff.