Tachtsidis l-a distrus pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: "Nu are caracter, a vrut să se salveze"

Panagiotis Tachtsidis Adrian Mutu CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 00:24
Data actualizarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 00:25

După victoria cu Universitatea Craiova, Panagiotis Tachtsidis a avut o reacție furibundă la adresa lui Adrian Mutu.

Jucătorul nu a uitat de înfrângera cu Corvinul Hunedoara, din sferturile Cupei României, după care Adrian Mutu și-a anunțat plecarea de la echipă.

"Să fiu sincer, cred că meritam victoria şi cred că meritam cele trei puncte.

Văd că se vorbeşte mult despre mine, nu ştiu cine spune lucruri urâte despre mine, nu-mi pasă, deoarece ştiu cum este în fotbal. S-a văzut calitatea mea în teren, ştiu ca sunt unul dintre cei mai buni jucători din campionat, nu dau explicaţii celor care m-au criticat după acel cartonaş roşu, ştiu că am făcut o greşeală mare.

Nu ştiu ce a spus acest tip despre mine, nici măcar nu-mi pasă, pentru că ne-a lăsat într-un moment foarte dificil pentru noi, după acel 4-0 (n.r. contra Corvinului), a lăsat echipa şi a plecat. Pentru mine nu are caracter, a vrut să se salveze, când echipa este într-un moment greu trebuie să stai să lupţi alături de echipă, nu să pleci.

Nu cred că voi rămâne la acest club, deoarece nu cred că mă doresc. Mai am câteva jocuri la acest club, voi da 100% în teren, după care vedem ce se întâmplă.

Toţi au spus că sunt terminat, că nu mai joc nimic, dar le-am arătat tuturor că am dat totul în fiecare meci şi le-am demonstrat că sunt un jucător de mare calitate", a spus jucătorul, după meci, la Orange Sport.

Universitatea Craiova - CFR Cluj s-a încheiat 0-1

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Bîrligea (71), la trei minute după ce a fost introdus pe teren, după o pasă a lui Panagiotis Tachtsidis, care a profitat de apatia defensive craiovene.

Oaspeţii şi-au creat numeroase ocazii de gol, dar Universitatea Craiova putea obţine egalul, însă Pyry Soiri a reluat cu capul din 6 metri în portarul Răzvan Sava (88).

Aceasta a fost prima înfrângere a lui Constantin Gâlcă din postura de antrenor al Universităţii, după un debut victorios, 3-1 cu Sepsi OSK, etapa trecută.