Romania, eliminata in sferturi la Fed Cup! Umor involuntar cu Monica Niculescu la conferinta de presa: "Daca jucam si eu cu locul 104..." Pe acest loc este tocmai Andreea Mitu :)

Tenis
Live Blog

FED Cup Romania - Cehia

Data publicarii: Duminica 07 Februarie 2016, 18:53
Data actualizarii: Duminica 07 Februarie 2016, 20:08

Cehia a invins Romania cu 3-2 in sferturile de finala ale Fed Cup.

21:28 07 Feb

Umor involuntar cu Monica Niculescu la conferinta de presa din aceasta seara.

"Pana la urma, ce sa fac? Ieri am jucat cu locul 9 mondial si azi cu locul 13... ti-ai fi dorit si tu un loc 104, ceva!", a spus Monica.

Pe locul 104 in clasamentul WTA este tocmai... Andreea Mitu. :)

21:06 07 Feb

Comentariul jurnalistului PRO TV Nicu Perojuc dupa meciul cu Cehia

Luptam, luptam, luptam si... picam la baraj! Aceasta a fost, din pacate, povestea meciului cu campioana lumii - una din cele mai bune echipe din istoria Fed Cup. Cu vedeta Kvitova in criza, Cehia a demonstrat la Cluj de ce a castigat trofeul in 4 din ultimii 5 ani!

Cu Safarova accidentata si atunci cand Kvitova castiga un singur set din 5 in fata romancelor, cehii scormonesc bine in joben si scot o alta vedeta de acolo.Ce palmares aveau romancele cu Pliskova? Mitu avea 1-0 (victorie anul trecut la Roland Garros!), Niculescu avea 2-0, iar Halep 3-0 in meciurile directe. A contat? Pentru cehi, niciodata. Pliskova a castigat toate cele 3 meciuri de la Cluj si a eliminat de una singura Romania.

Avem o echipa buna de Fed Cup, probabil peste Olanda si Elvetia care se vor bate peste 2 luni pentru un loc in marea finala. Dar Romania mai are nevoie de ceva ca sa bata Cehia. Experienta in meciurile cu presiune mare, mai multe jucatoare in Top 100 si o echipa de dublu. Nu stiu daca ne mai gandim inca la sansa lui Halep de sambata sau la decizia de a juca cu Mitu in locul Monicai, cert este ca duminica n-am avut nicio sansa la dublu.

Dupa 3 seturi cu Niculescu, Pliskova a intrat pe teren si la dublu alaturi de Strycova. Strycova are 17 titluri la dublu in 28 de finale si cel putin sferturi in toate turneele de Grand Slam. Olaru are 4 titluri, iar Mitu zero.

Am trait frumos la Cluj, dar poate ca Monica a surprins cel mai bine povestea: "ieri am jucat cu nr. 9 mondial si azi cu nr. 13... ti-ai fi dorit si tu un loc 104 macar! ceva... sa poti sa joci!" Uitati-va in clasament sa vedeti cine este pe locul 104 in lume!

Romania a pierdut dupa aproape 3 ani un meci in Fed Cup. Ce urmeaza? Barajul pentru ramanerea intre cele mai bune 8 echipe din lume. Australia, SUA sau Spania ne asteapta acolo. Mi-as dori doar ca dupa ce am dat peste campioana lumii, sa nu ne trezim cu americancele pe cap.

Cehia are 6 jucatoare in Top 100. Americancele au 12.

20:36 07 Feb

Monica Niculescu: "Ieri am servit mai bine decat azi, asa ca ramaneam mereu pe serva a doua si trebuia sa lupt pentru fiecare punct. Nu am facut si eu puncte usoare, nu dadeam un as. Iar ea nu a gresit, parca ieri Kvitova a gresit mai mult. In plus, repet, nu mi-a intrat serviciul, asta a fost problema. Dar sunt fericita de modul in care am jucat, insa acum recunosc ca sunt cam obosita. Imi pare rau ca nu am putut aduce un punct Romaniei, chiar mi-am dorit foarte mult."

20:04 07 Feb

Victorie pentru echipa de dublu a Cehiei, scor 6-2, 6-3. Andreea Mitu a izbucnit in lacrimi la finalul meciului. Romania se opreste in sferturi in Fed Cup, dupa doua zile de tenis incantator la Cluj.

19:58 07 Feb

Nicio minune, cehoaicele isi fac serviciul si mai au un game pana la semifinale. Este 3-5.

19:56 07 Feb

Romancele isi castiga greu serviciul si fac 3-4.

19:44 07 Feb

Moment critic pentru jucatoarele noastre. Cehoaicele au reusit breakul, la capatul unui game incheiat cu o dubla greseala, si se pot distanta pe propriul serviciu.

19:39 07 Feb

Se mentine echilibrul in setul doi, Cehia isi castiga serviciul si face 2-2.

19:35 07 Feb

Romancele isi castiga serviciul si conduc cu 2-1.

19:31 07 Feb

1-1 dupa un game alb al cehoaicelor.

19:30 07 Feb

Romania a castigat primul game al setului.

19:23 07 Feb

Cehia castiga fara probleme primul set, scor 6-2.

19:21 07 Feb

Inca un break pentru cehoaice, care conduc cu 5-2 si vor servi pentru castigarea setului.

19:17 07 Feb

Am fost aproape de un break, dar cehoaicele au revenit si conduc cu 4-2.

19:12 07 Feb

Este 2-3, ramanem aproape de cehoaice si avem nevoie de un break. Pliskova urmeaza la serviciu.

19:08 07 Feb

3-1 pentru Cehia, moment greu pentru Andreea Mitu si Raluca Olaru. Cehoaicele se simt bine, zambesc, si le plimba pe jucatoarele noastre pe tot terenul.

19:01 07 Feb

Cehoaicele au inceput bine si au sansa sa se distanteze, dupa ce au reusit primul break al meciului. Este 2-1 pentru perechea de dublu a Cehiei, care urmeaza la serviciu.

18:47 07 Feb

Andreea Mitu este prima la serviciu, castigam cu emotii primul game, dupa ce cehoaicele au avut o minge de break.

18:42 07 Feb

Andreea Mitu are steagul Romaniei vopsit pe fata.

Andreea Mitu, Raluca Olaru, Barbora Strycova si Carolina Pliskova au intrat pe teren. Meciul va incepe in cateva minute.

18:21 07 Feb

Familia Mergea e alaturi de fete la meciul decisiv.

Înc? pu?in! #haimonica #hairomania????????????????????????????????

Posted by Florin Mergea on Sunday, February 7, 2016
18:15 07 Feb

Mitu si Olaru vor fi dublul Romaniei pentru meciul decisiv al partidei cu Cehia!

18:03 07 Feb

Componenta echipelor de la meciul de dublu se va stabili in cateva minute. Partida va incepe in jurul orei 18:30.

18:02 07 Feb

Pliskova castiga meciul, 6-3 in decisiv, iar calificarea se va juca in meciul de dublu. Dupa patru partide, Romania si Cehia sunt la egalitate, 2-2.

17:52 07 Feb

Monica Niculescu isi castiga serviciul cu emotii si ramane in meci. Este 2-4 si romanca are nevoie de un break pentru o noua revenire miraculoasa, ca cea din setul doi.

17:46 07 Feb

4-1 pentru Pliskova in decisiv. Romanca a avut irosit doua mingi de rebreak.

17:42 07 Feb

Moment greu pentru Monica Niculescu. Este 1-3, Pliskova tocmai a reusit break-ul. Game-ul s-a incheiat cu o dubla greseala din partea romancei, a 6-a in acest meci. Pliskova n-a facut nici una.

17:39 07 Feb

Petra Kvitova, dupa infrangerea in fata Simonei Halep: "Clar am facut un joc mai bun decat ieri, chiar pot sa spun ca sunt multumita de cum am jucat, chiar daca am pierdut. Din pacate nu am reusit sa aduc un punct echipei mele, ceea ce nu e bine. Este al treilea meci cu Simona si inca nicio victorie. De ce? In primul rand pentru ca ea nu este numarul trei in lume degeaba. Este dificil sa joci impotriva ei. Dar sper ca pe urmatorul sa il castig"

17:32 07 Feb

1-1, Monica Niculescu isi face serviciu.

17:27 07 Feb

Pliskova conduce cu 1-0 dupa primul game in decisiv. Monica Niculescu urmeaza la serviciu.

17:21 07 Feb

Monica Niculescu castiga setul, 6-4, dupa o ora si 36 de minute de joc. Urmeaza setul decisiv pentru calificarea in semifinale!

Pliskova a avut o reactie nervoasa la finalul game-ului - si-a aruncat violent racheta de pamant.

17:13 07 Feb

Formidabil! Inca un break reusit de Monica Niculescu. Este 5-4 si acum serveste pentru set!

17:08 07 Feb

4-4 / Monica Niculescu egaleaza si declansaza un val de entuziasm in sala de la Cluj. Romanca a fost condusa cu 4-2 si a revenit fantastic.

17:05 07 Feb

Monica a reusit imediat rebreakul si ramane in carti pentru castigarea setului doi. Este 3-4 si Monica Niculescu urmeaza la serviciu.

17:00 07 Feb

Moment dificil pentru Monica Niculescu, care isi pierde serviciul la jumatatea setului doi. Pliskova conduce cu 4-2 si se poate distanta la trei game-uri daca isi castiga serviciul.

16:39 07 Feb

1-1. Monica Niculescu a avut condus cu 40-0, a pierdut apoi doua din cele trei mingi de game, dar a punctat apoi la timp.

16:35 07 Feb

Pliskova isi castiga serviciul si conduce cu 1-0 in setul 2.

Ilie Nastase, dupa victoria Simonei:

"Victoria Simonei a fost entuziasmanta pentru ca Petra Kvitova a fost alta jucatoare azi, a jucat mult mai bine. Iar in aceste conditii, Simona trebuia sa ridice jocul ca sa o poata bate. Sigur, au fost momente dificile, la 2-1 in setul decisiv daca Kvitova facea 3-1 era complicat. Dar Simona, ca toti jucatorii buni, a iesit din situatia aia. Conteaza si pentru ea aceasta victorie, pentru ca atunci cand castigi pe muchie asa, capeti incredere. Mai ales ca a batut-o pe Kvitova, nu e orice jucatoare"

"Atmosfera a fost frumoasa, mi-a adus aminte de anii '70, cand jucam eu cu domnul Tiriac si cu domnul Haradau. Meciurile de Cupa Davis erau atunci extraordinare"

"Nu ma asteptam la 2-1, pentru ca am vazut ca cehoaicele sperau la 2-0 dupa prima zi. Dar uite ca a fost 1-1 dupa prima zi, iar acum e 2-1. Monica daca o adoarme pe Pliskova asa cum a adormit-o, ieri, pe Kvitova, atunci se poate sa facem 3-1 si sa mergem mai departe"

15:51 07 Feb

2-0. Monica Niculescu se distanteaza in startul meciului!

15:47 07 Feb

1-0! Break pentru Monica Niculescu in startul meciului

15:44 07 Feb

A inceput Niculescu - Pliskova! Jucatoarea din Cehia serveste

15:36 07 Feb

Urmeaza Monica Niculescu vs Pliskova in meciul care ne poate trimite in semifinalele Fed Cup!

15:20 07 Feb

"Va multumesc! Va iubesc! Multumim mult ca ati venit sa ne sustineti", a declarat Simona Halep dupa victoria cu Kvitova.

"Nu se audeeeee", au strigat fanii din tribune, dupa ce prima parte a declaratiei Simonei la interviul de dupa meci nu s-a auzit din cauza unor probleme cu sonorizarea.

15:18 07 Feb

Victorie SUPERBA pentru Simona: 6-4, 3-6, 6-3 cu Kvitova! Romania conduce cu 2-1 la Fed Cup! Urmeaza meciul Monicai Niculescu

15:14 07 Feb

6-4, 3-6, 5-3. DAAA! Halep face break si serveste pentru meci!

15:08 07 Feb

6-4, 3-6, 4-3. Halep isi castiga serviciul

15:05 07 Feb

6-4, 3-6, 3-3. Kvitova castiga acest game. Au trecut 2 ore de la startul meciului

15:00 07 Feb

6-4, 3-6, 3-2. Simona Halep intra in avantaj in acest set decisiv!

14:44 07 Feb

6-4, 3-6, 1-0. Halep castiga primul game din setul decisiv, dupa o lupta extrem de stransa

14:03 07 Feb

6-4, 2-0! Halep isi castiga serviciul la ZERO!

14:00 07 Feb

6-4, 1-0. Break pentru Simona in setul 2

13:51 07 Feb

6-4! DAAA! Simona castiga primul set! Punctul decisiv a fost reusit cu ajutorul fileului

13:14 07 Feb

1-2. Kvitova isi castiga serviciul si are 8 puncte la rand obtinute in fata Simonei

13:11 07 Feb

1-1. Kvitova reuseste rebreak si partida revine la egalitate

13:10 07 Feb

1-0. DAA! Break pentru Simona in fata Kvitovei chiar in startul meciului

13:06 07 Feb

A inceput meciul Simonei cu Kvitova. Jucatoarea din Cehia serveste! Sala polivalenta este arhiplina!

09:35 07 Feb

Simona Halep a povestit dupa infrangerea cu Pliskova ca a stat in contact permanent cu Darren Cahill prin telefon si inainte de meci si dupa partida pierduta.

"Si inainte, si dupa, tot timpul m-am sfatuit cu el. M-am sfatuit, m-a incurajat, stie ca trec printr-o perioada mai grea si mi-a zis sa fiu pozitiva, cred ca am facut tot ceea ce am vorbit, dar din pacate nu am reusit sa inchei meciul cu bine. Sper sa fie mai bine la urmatorul"

09:34 07 Feb

Ziua a doua la Fed Cup si cea mai importanta. 1-1 este scorul intre Romania si Cehia dupa prima zi. Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Niculescu a reusit o victorie superba cu Kvitova. Astazi, rolurile se inverseaza. Halep joaca de la 13:00 cu Kvitova, iar Niculescu are un duel cu Pliskova. Mitu/Olaru - Allertova/Strycova este duelul la dublu din ultima confruntare Romania - Cehia.

21:16 06 Feb

Comentariul jurnalistului PRO TV Nicu Perojuc dupa prima zi de FED Cup la Cluj:

Cum zice si Ilie Nastase, ne asteptam sa fie 1-1 dupa prima zi, dar nu in felul ametitor in care s-au desfasurat meciurile. "Calculele hartiei" ne aratau ca Halep avea 3-0 cu Pliskova in meciurile directe si 10 locuri in plus in clasament, iar Monica n-o batuse niciodata pe Kvitova, marea vedeta a Cehiei. "Hartia" insa nu intra pe teren sa joace in Fed Cup, iar Monica a mototolit-o si a aruncat-o la cos, inainte sa reuseasca victoria carierei.

Mai intai, a venit insa o noua surpriza din partea lui Halep. Simona a castigat primul set, dupa un montagne-russe. A fost si sus si jos, break-uri multe, lovituri spectaculoase, greseli usoare si amintiri de la Australian Open. Simona a condus cu 5-3 inainte de revenirea Pliskovei, dar in tie-break, Simona a fost de fier. Si in joc, si mental.

La 4-4, Halep a servit, a avut 40-15, iar apoi parca ceva s-a rupt in jocul sau. Halep a pierdut game-ul crucial si dupa el ceva sigur s-a rupt. Racheta Simonei! "De obicei nu fac acest lucru. Ma enervez, dar incerc sa tin in mine, acum am dat afara si mi-am pierdut si energia", a spus Halep dupa meci despre momentul care a schimbat meciul. Setul s-a dus imediat, iar Simona a mai castigat doar 2 game-uri in setul decisiv!

A urmat meciul care ne-a ridicat pe toti pe scaune. Sa vezi si sa (nu) crezi! Monica recunoaste: Ce bine ca am jucat al doilea meci! "Am avut emotii mari cand a fost ceremonia , cand s-a cantat imnul, chiar aveam emotii si ma gandeam, mama, mi s-au cam inmuiat picioarele, cum o sa pot  sa joc?" Dupa aproape 3 ore de meci Halep - Pliskova, Monica a intrat pe teren cu un plan bine asezat in cap! Doar sa iasa! "Era foarte important sa ma tin de Kvitova, sa nu fie 0-2 si sa nu-mi pierd increderea".

Cu stilul ei nebunesc (forehand-ul slice chiar si cand ai tot terenul gol in fata), Monica a scos-o din sarite pe Kvitova si a dat marea lovitura. 6-3, 6-4 cu dubla campioana de la Wimbledon! A fost primul sau meci de simplu in Fed Cup!!! "E ok, cred ca o sa dorm binisor la noapte" - sunt cuvintele fericirii de dupa meci.

Monica e eroina zilei si poate fi purtata pe brate daca reuseste sa repete reteta duminica. Un meci sau 2 meciuri? Aceasta e marea intrebare. Halep si Kvitova deschid a doua zi, asa ca Monica poate juca 2 meciuri la rand! "Oficial", Mitu si Olaru fac echipa la dublu, dar imi vine greu sa cred ca asa va fi. Niculescu/Olaru e dublul logic, dar poate nu va fi cazul! Ce placut ar fi un "amical" cu Mitu/Olaru la 3-1 pentru Romania!

Putem sa visam... Putem sa ne trezim... In orice caz, nu ma pot stapani sa nu ma gandesc cum ar fi fost daca Simona nu-si pierdea serviciul in acel final nervos din setul doi... HAI ROMANIA!

18:15 06 Feb

Ilie Nastase: "E fantastic ce s-a intamplat. Meciurile astea imi aduc aminte de meciurile noastre din Cupa Davis. O atmosfera formidabila. Ramane un meci foarte strans. Sincer, ma asteptam sa fie 1-1 dupa prima zi, dar nu cu victoriile care au fost. Ma asteptam ca Simona sa castige, dar sunt convins ca poate reveni maine." (DolceSport)

18:12 06 Feb

Romania ramane in carti pentru semifinalele Fed Cup. Ar fi pentru prima data in istorie cand echipa noastra ajunge in aceasta faza a competitiei.

18:05 06 Feb

"Ma simt excelent, ati fost minunati, fara voi nu puteam sa castig acest meci. V-am simtit alaturi de mine, va iubesc si va multumesc", le-a transmis Monica Niculescu fanilor din sala de la Cluj.

"Veniti si maine, o sa facem o surpriza!", a mai spus Monica la DolceSport.

18:04 06 Feb

Formidabil! Monica Niculescu incheie meciul cu un break si castiga in fata dublei campioane de la Wimbledon, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-4.

Romania - Cehia 1-1 dupa prima zi.

Duminica, de la ora 13:00, sunt programate meciurile decisive: Simona Halep - Petra Kvitova este prima partida.

Monica Niculescu o va intalni pe Pliskova in cel de-al doilea meci, urmand ca apoi sa se joace si meciul de dublu.

17:55 06 Feb

4-4. Kvitova isi face serviciul! E 1-1!

17:49 06 Feb

4-3, Game Monica! Niculescu isi face din nou serviciul!

17:48 06 Feb

3-3. Kvitova revine din nou.

17:43 06 Feb

3-2. Raspuns convingator al Monicai!

2-2. Kvitova serveste bine si egaleaza.

17:31 06 Feb

2-1. Monica Niculescu isi face serviciul! Un game extrem de lung, castigat greu de Monica!

17:19 06 Feb

1-1. Monica Niculescu intoarce break-ul! 1-1!

17:15 06 Feb

0-1. Kvitova incepe cu un break setul al doilea.

17:08 06 Feb

6-3. SET NICULESCU! Monica a castigat la 0 pe serviciul Petrei Kvitova!

17:06 06 Feb

5-3. Niculescu pierde pe propriul serviciu, dar pastreaza un break avantaj.

16:54 06 Feb

5-2, Niculescu reuseste inca un break! Super Monica!

16:50 06 Feb

4-2 pentru Niculescu! Monica joaca excelent!

16:11 06 Feb

A inceput meciul Monicai Niculescu cu Kvitova!

15:44 06 Feb
15:43 06 Feb

In aproximativ 20 de minute urmeaza meciul dintre Niculescu si Kvitova, live-text pe www.sport.ro

15:42 06 Feb

7-6, 4-6, 2-6. Infrangere grea pentru Simona Halep in primul meci al Romaniei de la Fed Cup

15:23 06 Feb

7-6, 4-6, 2-1. Simona Halep continua sa-si castige serviciul.

14:41 06 Feb

7-6, 2-4. Pliskova isi castiga serviciul si are in continuare doua game-uri in fata Simonei

14:19 06 Feb

7-6, 1-0. Halep castiga primul game din setul secund si a reusit sa ridice sala in picioare din nou cu o lovitura fabuloasa

14:17 06 Feb
14:13 06 Feb

7-6. Halep castiga dramatic primul set! Pliskova a aruncat cu racheta de nervi!

13:30 06 Feb

4-2! Simona castiga acest game in mare stil, cu un as!

13:28 06 Feb
13:27 06 Feb

3-2. BREAK SIMONA, care preia conducerea si urmeaza la serva

13:23 06 Feb

Simona Halep reuseste sa ridice sala in picioare cu o lovitura superba! A primit mingea la fileu, taiata, a ajuns in ultima clipa si a reusit sa o trimita in coltul opus, fara sanse pentru Pliskova! Moment superb la Cluj

13:22 06 Feb

2-2. Pliskova reuseste rebreak-ul la limita. Punctul decisiv a fost facut cu ajutorul tehnologiei hawk-eye

13:18 06 Feb

2-1! BREAK pentru Simona Halep, care are ocazia sa se distanteze in acest start de meci. "Si-mo-na! Si-mo-na!" striga publicul din sala polivalenta de la Cluj.

13:13 06 Feb

1-1. Simona Halep egaleaza in primul set, dupa un game destul de dificil, castigat la avantaj.

13:11 06 Feb
13:07 06 Feb

0-1. Pliskova isi castiga serviciul in debutul meciului. Aplauze la scena deschisa pentru Simona Halep, care se pregateste sa serveasca

13:06 06 Feb

A inceput meciul Simonei cu Pliskova!

12:59 06 Feb
12:58 06 Feb
12:50 06 Feb

Nebunie la Cluj! Sala este arhiplina, incepe prezentarea celor doua echipe, apoi la 13:00 e startul primului meci,  Halep - Pliskova

11:45 06 Feb

Mesajul lui Marica pentru fetele de la FED CUP inaintea meciurilor de astazi

Bafta fetelor! HAI ROMANIA!!!

Posted by Ciprian Marica on Saturday, February 6, 2016
09:18 06 Feb

Incepe Fed Cup! Simona Halep deschide ziua in meciul contra Karolinei Pliskova. Partida va incepe la ora 13:00 si va fi urmata de duelul dintre Kvitova si Niculescu.

Duminica, Fed Cup incepe tot la 13:00 cu meciul Simonei contra Kvitovei, urmat de Pliskova - Niculescu si Raluca Olaru / Andreea Mitu - Denisa Alertova / Barbora Strykova.

20:57 05 Feb
Clujenii au stat degeaba la coada. Nu s-au mai vandut bilete la meciurile de Fed Cup si au plecat dezamagiti acasa

20:56 05 Feb

Halep i-a luat pe toti prin surprindere. Si-a schimbat tunsoarea inaintea celor mai importante meciuri din 2016

15:47 05 Feb

Cehoaicele, increzatoare: "Vom avea 2-0 dupa prima zi"

Petra Kvitova, numarul 9 WTA, este foarte optimista inaintea meciului Romania - Cehia, din primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup, ea declarand ca echipa sa va conduce cu scorul de 2-0 la finalul primei zile.

"Sunt intotdeauna increzatoare ca voi castiga. O voi sustine pe Karolina Pliskova in primul meci al zilei, in care sper ca va aduce si primul nostru punct. Apoi voi incerca sa dau totul in meciul meu. Monica Niculescu este o jucatoare periculoasa. Joaca un pic diferit in comparatie cu alte jucatoare din circuit. Dar scopul meu este sa castig meciul si sa aduc Cehiei un punct. Dupa prima zi scorul va fi 2-0 pentru Cehia", a spus Kvitova.

In cadrul aceleiasi conferinte de presa, Karolina Pliskova (nr. 13 WTA) a declarat ca este pregatita sa castige in fata Simonei Halep, chiar daca in cele trei intalniri de pana acum nu a reusit sa o invinga. "Am jucat de trei ori cu Simona, au fost meciuri stranse, dar Fed Cup este o competitie diferita si sunt pregatita sa castig maine. Eram pregatita sa joc si in primul, si in al doilea meci al zilei de sambata . Este totusi mai bine ca joc in primul pentru ca se stie exact ora de incepere si am timpul necesar pentru a-mi face incalzirea. Asa ca pentru mine este mai bine. Voi face tot posibilul sa aduc primul punct Cehiei in acest meci", a spus Pliskova.

Denisa Allertova, in prezent numarul 59 WTA, este singura jucatoare din echipa Cehiei care a invins-o pe Simona Halep. Intrebata care a fost secretul victoriei cu scorul de 6-4, 6-3, din sferturile de finala ale turneului de la Guangzhou din 2015, Allertova a raspuns: "S-a intamplat in urma cu mai mult timp. Am jucat impotriva ei, a fost un meci dificil, dar e greu de spus care e secretul pentru a o invinge pe Simona".

Capitanul nejucator al Cehiei, Petr Pala, a declarat ca va fi fericit daca echipa sa ar conduce cu scorul de 2-0 dupa prima zi, dar a precizat ca important este ca in final sa castige trei puncte. "Nu poti face nimic in ceea ce priveste o tragere la sorti, este asa cum este, dar stiu ca jucatoarele mele vor fi pregatite maine. Voi fi foarte fericit daca la finalul zilei de maine va fi 2-0 pentru noi. Dar meciurile se joaca pe teren, nu aici la masa. Stiu ca ambele jucatoare sunt pregatite si pot castiga. Dar cel mai fericit voi fi cand vom avea trei puncte", a precizat Pala.

Cehia este detinatoarea trofeului si a castigat Fed Cup de patru ori in ultimii cinci ani.

13:19 05 Feb

Primele reactii dupa tragerea la sorti

"Imi doream sa joc primul meci, asa cum am jucat si la Galati. Sper sa castig, sa incepem cu bine. Voi da tot ce voi putea si sper sa iasa bine. Nu prea am urmarit jocul Karolinei. O stiu pentru ca am jucat de multe ori impotriva ei. E puternica, loveste puternic. Are doar un stil de joc intiparit in cap. Trebuie sa fiu agresiva si sa-mi fac jocul. Am incredere ca pot castiga si sper sa ne sustina si publicul ca sa fim mai puternice maine", a spus Simona Halep.

"Pentru mine nu este foarte important daca joc prima sau a doua. Imi doresc sa joc relaxata, sa-mi fac jocul si sa ma simt bine pe teren. Sper sa vina cat mai multa lume sa ne sustina. Imi voi face jocul, sper sa le terorizez, dar voi incerca sa joc cat mai mixtat. Sper sa-mi iasa si sa-mi fac jocul", a spus si Monica Niculescu.

12:53 05 Feb

S-a incheiat tragerea la sorti

Programul meciurilor din cadrul intalnirii Romania - Cehia va fi urmatorul.

12:30 Tragerea la sorti a meciurilor

Tragerea la sorti si ordinea meciurilor se stabilesc astazi, de la ora 12:30.

Sigure sunt doar meciurile zilei a doua, atunci cand se vor infrunta intai liderii celor doua echipe, apoi numerele 2, iar apoi va avea loc meciul de dublu.

09:19 05 Feb