US Open Alexandra Cadantu Gabriela Ruse Irina Begu Tenis Tenis Irina Begu si Gabriela Ruse, in turul 2 al calificarilor de la US Open! Ruse a scos-o pe Cadantu! Cu cine se vor duela mai departe cele doua
Data publicarii: Marti 20 August 2019, 13:58
Data actualizarii: Marti 20 August 2019, 14:12

Inceput bun pentru jucatoarele din Romania in calificarile de la US Open 2019. Irina Begu si Gabriela Ruse au acces in turul al doilea, unde le vor intalni pe Jana Cepelova, respectiv Jasmine Paolini.

Autor: Marcu Czentye

Irina Begu a invins-o pe turcoaica Pemra Ozgen, nr. 183 WTA, scor 6-3, 6-2, dupa o ora si 15 minute de joc. Urmatoarea oponenta, slovaca Jana Cepelova ocupa locul al 155-lea in clasamentul WTA. Vestea imbucuratoare este scorul intalnirilor directe dintre Begu si Cepelova, 3-0 pentru Irina.

Victoria in primul tur al calificarilor inseamna 20 de puncte WTA si cate 18.000 de dolari pentru Begu si Ruse

De partea cealalta, Gabriela Ruse a trecut de compatrioata Alexandra Cadantu, scor 6-0, 6-4, dupa o ora si 22 de minute de joc. In urmatoarea partida, Gabriela isi va masura fortele cu italianca Jasmine Paolini, numarul 117 WTA, care a reusit sa o invinga in singura lor intalnire directa de pana acum.

Din nefericire, seria rezultatelor pozitive nu a cuprins si numele Patriciei Tig, care a pierdut cu rusoaica Valeria Savinykh, numarul 179 WTA, scor 6-4, 6-7, 3-6, dupa un meci foarte lung, care a durat doua ore si 52 de minute.

Seria meciurilor din primul tur al calificarilor continua la Flushing Meadows azi, cand Ana Bogdan si Irina Bara vor avea meciuri de foc, impotriva lui Bethanie Mattek-Sands, respectiv Kirsten Flipkens, in vreme ce Jacqueline Cristian o va infrunta pe spanioloaica Georgina Garcia-Perez.