HALEP - MERTENS 6-3 4-6 3-6 | Simona Halep pierde DRAMATIC finala de la Doha! Mertens reuseste sa intoarca partida

Elise Mertens Simona Halep Tenis
Data publicarii: Sambata 16 Februarie 2019, 19:23
Data actualizarii: Sambata 16 Februarie 2019, 19:37

Elise Metens e adversara Simonei Halep in prima finala pe care o joaca in 2019.

SIMONA HALEP 6-3 4-6 3-6 ELISE MERTENS

FINAL DE MECI! Simona Halep pierde finala de la Doha, dupa ce Elise Mertens a reusit sa intoarca meciul in favoarea ei. Simona a plecat imediat dupa incheierea partidei, dupa ce a acuzat probleme medicale. Romanca s-a tinut de mai multe ori de spate in timpul ultimelor game-uri!

• HALEP - MERTENS, FINALA DE LA DOHA LIVE ORA 17:00 | A batut-o de fiecare data in doua seturi! De ce TREMURA Mertens inaintea finalei cu Simona

Set 3

3-5 Mertens ajunge la un game de victorie! Simona pare ca resimte dureri la spate
3-4
Simona isi castiga din nou serviciul la 0!
2-4
Mertens isi castiga la 0 seriviciul
2-3 BREAK Mertens!
Simona nu isi face serviciul dupa ce face break
2-2 BREAK Simona!
Halep castiga la 15 pe serviciul adversarei!
1-2
Simona castiga la 0 pe propriul serviciu!
0-2
Mertens isi consolideaza avantajul dupa un game infernal, care a durat 10 minute!
0-1 BREAK Mertens!
Belgianca incepe bine setul decisiv si castiga pe serviciul romancei
Simona Halep a cerut si ea medical time-out inainte de debutul setului decisiv!

Set 2

4-6 SET MERTENS! Belgianca revine in setul al doilea si trimite partida in decisiv
4-5 BREAK Mertens!
O noua dubla greseala si inca o minge trimisa in fileu, iar belgianca va servi pentru set, dupa un break la 0
4-4
Simona nu mai reuseste aceleasi retururi ca pana acum, iar Mertens nu cedeaza
4-3
Simona inchide game-ul pe serviciu cu un as, dupa ce a salvat o minge de break!
3-3
Mertens isi face serviciul!
3-2
Simona isi face serviciul, revenind de la 40-40. Halep a ajuns la 3 asi in finala de la Doha
2-2
Game Mertens! Belgianca restabileste egalitatea in setul al doilea

Mertens a revenit pe teren!
Elise Mertens solicita un time-out medical si merge la vestiare
2-1 BREAK Mertens!
Belgianca isi recupereaza break-ul, dupa un game mai slab pe propriul serviciu al Simonei
2-0 BREAK Halep!
Simona isi procura repede doua mingi de break si reuseste sa si-o adjudece pe a doua! 18 puncte la rand reusite de Simona Halep!

1-0
Game la 0 pentru Simona in startul partidei! Serviciul romancei arata bine in acest inceput de set!

Set 1

6-3 SEEET SIMONA HALEP! Romanca se impune in primul act cu un break la 0, dupa 35 de minute de joc!

5-3
Un nou game la 0 pentru Simona! Romanca are un serviciu solid, reuseste si un prim as, iar Mertens nu are niciun raspuns
4-3 Break Halep!
Simona reuseste sa castige la 0 pe serviciul adversarei si trece din nou la conducere in partida

3-3 Break Metens!
Belgianca isi adjudeca prima sansa de break avuta in game, dupa o dubla greseala a Simonei
3-2
Mertens reuseste in cele din urma sa-si castige serviciul la 15. Totusi, Simona arata determinare si incearca tot timpul sa rupa ritmul
3-1
Un prim game perfect la serviciu pentru Simona Halep! Game la 0 reusit de romanca
2-1 Break la 0 pentru Simona Halep!
Mertens nu reuseste sa raspunda returului foarte bun al Simonei

1-1
Halep are probleme pe propriul serviciu, iar Mertens isi recupereaza repede game-ul pierdut. Simona trebuie sa aiba mai multa incredere pe serviciul al doilea
1-0 BREAK HALEP!
Game extrem de disputat pe serviciul belgiencei. Mertens a salvat trei mingi de break, insa pe a patra nu a mai reusit sa o recupereze. Belgianca a facut si o dubla greseala. Simona a luptat pentru fiecare minge si a pus presiune pe Mertens

UPDATE: Emotiile cauzate de ploaia care a intrerupt antrenamentul Simonei Halep si partida de dublu s-au risipit. Finala de la Doha va incepe in curand!

Dupa un meci fantastic in fata ucrainencei Svitolina, Halep pare de neoprit la Doha. Va da in ultimul act peste o jucatoare al carei stil ii convine. Elise nu a reusit pana acum sa-i puna probleme Simonei in cele doua intalniri pe care le-au avut. Ambele au avut loc in 2018, la Madrid si Roland Garros. De fiecare data, Simona s-a impus in doua seturi si a pierdut numai 3 game-uri! La Madrid, Halep a castigat cu 6-0, 6-3, in timp ce la Paris, tot pe zgura, a castigat seturile la 2, respectiv la 1.

Pregatirea Simonei pentru finala a avut de suferit. Antrenamentul de azi al lui Halep a fost intrerupt de ploaie. Picaturile au incetat sa mai cada in jurul orei 16:00, astfel ca finala e asteptata sa inceapa conform programului initial.