Meci FOR-MI-DA-BIL la Wimbledon! Djokovic castiga al doilea sau trofeu, Federer, la 32 de ani, rateaza sansa de a scrie ISTORIE

Rafa Nadal Novak Djokovic Tenis
Live Blog

Finala de la Wimbledon

Data publicarii: Duminica 06 Iulie 2014, 16:17
Data actualizarii: Duminica 06 Iulie 2014, 20:17

Novak Djokovic - Roger Federer 6-7, 6-4, 7-6, 5-7, 6-4, iar sarbul castiga cel de-al doilea trofeu din cariera la Wimbledon. Federer, la 32 de ani, rateaza sansa de a deveni cel mai varstnic castigator, dar ramane cu 7 titluri, la egalitate cu Pete Sampras!

20:16 06 Jul

"Vreau sa-l felicit pe Roger pentru turneul excelent pe care l-a facut. E un adevarat campion si un model pentru toata lumea. Respect, Roger, iti multumesc ca m-ai lasat sa castig", a spus Novak Djokovic.

"E incredibil ca am ajuns in cel de-al 5-lea set. Intotdeauna e greu sa joci impotriva lui Novak. Felicitari lui, a fost un meci incredibil, o partida la cel mai inalt nivel. S-a jucat foarte fizic.

M-am simtit foarte bine aici, mi-am facut jocul, le multumesc tuturor celor care m-au sustinut"
, a spus Roger Federer.

20:11 06 Jul

GAME, SET, MECI, TITLU! Djokovic face break in ultimul game si isi adjudeca titlul de la Wimbledon, scor 6-7, 6-4, 7-6, 5-7, 6-4. Sarbul castiga al treilea titlu din cariera, dupa cel din 2011!

20:02 06 Jul

4-4! E mai ceva ca la teatru la Wimbledon! Federer si Djokovic merg cap la cap pana si la erorile nefortate, unde e 26-26! Federer a gresit un smash, poate primul din acest meci, iar Djokovic are 40-15!

Au trecut aproape 4 ore de joc, dar cei doi tenismeni joaca senzational!

19:53 06 Jul

E 3-3 in setul al 5-lea si Federer pare mai proaspat ca Djokovic. Ambii jucatori servesc excelent, Federer este foarte activ si vine de cate ori are ocazia la fileu.

Ambii antrenori sunt in picioare!

19:24 06 Jul

Daca Djokovic a revenit de la 0-1 la seturi, Federer revine incredibil in setul al 4-lea si ia 4 gameuri consecutive! E 2-2 la seturi, iar Federer joaca ca la 20 de ani, desi s-a confruntat mai devreme cu o mica problema fizica.

Iata si statistica de pana acum a meciului! Federer, 26 de asi si un procentaj mult mai bun pe primul serviciu!

19:18 06 Jul

Setul al 4-lea: 5-5 | Roger Federer revine in meci de o maniera splendida, Djokovic urmeaza la serviciu. Elvetianul are in acest moment un avantaj moral, dupa ce i-a blocat lui Djokovic sansa de a castiga trofeul cu un as.

19:15 06 Jul

Minge de meci pentru Djokovic, dar Federer puncteaza senzational cu un as! E egalitate in setul al 4-lea, la 5-4 pentru Nole! Momente cu adevarat dramatice pe terenul central de la Wimbledon!

19:11 06 Jul

In-cre-di-bil! Djokovic serveste pentru meci, dar Federer face break! Elvetianul nu renunta la visul de a castiga al 8-lea titlu de la Wimbledon! Pare ca vrea sa-si schimbe adidasii dupa meciul asta :)

E intr-adevar un meci pentru cei cu nervii tari!

19:07 06 Jul

5-3 pentru Djokovic! Federer ramane in meci pe serviciul sau, dar Nole va servi pentru titlul de la Wimbledon!

19:05 06 Jul

Inca un re-break! Schimburi fenomenale intre cei doi sportivi, care ridica publicul in picioare la fiecare minge. E 3-2!

18:53 06 Jul

RE-BREAK!!! Federer face un game fantastic si castiga pe serviciul adversarului. Elvetianul a venit la fileu si a punctat in apaluzele fanilor: "Come on, Roger".

INFO - Federer, la cei 32 de ani ai sai, poate fi cel mai batran castigator de la Wimledon si poate deveni primul din istorie cu 8 trofee!

18:49 06 Jul

Setul al 4-lea: 3-1 | Djokovic face un break si ridica pumnul in aer! Sarbul simte momentul mai bun, iar Bjorn Borg e si el in picioare! Federer revenise de la 0-40, insa Novak Djokovic a reusit sa treaca peste pragul mai dificil

Ce spune John McEnroe la ESPN

18:39 06 Jul

SET DJOKOVIC! 7-4 in tie-break! Nole revine senzational si trece in avantaj! Federer a incercat sa vina mai agresiv la fileu, dar a gresit, in timp ce sarbul a punctat.

18:34 06 Jul

6-4 pentru Djokovic in tie-break! Sarbul are minge de set si serveste! Audienta "regala" la Wimbledon, dupa ce Printul William a dat ieri startul Turului Frantei.

18:29 06 Jul

Setul al 3-lea: 6-6 | Inca un set decis la tie-break! Djokovic se pregateste sa serveasca!

INFO - Sa amintim faptul ca Roger Federer se afla in fata unui record istoric! Acesta are sansa de a-l depasi pe Pete Sampras la numarul de trofee castigate la Wimbledon. In acest moment cei doi se afla la egalitate, cu cate 7 trofee

18:16 06 Jul

Setul al 3-lea: 4-4 | Un meci de o calitate in-cre-di-bi-la! Federer se distanteaza din nou pe un serviciu foarte bun, dar Djokovic revine

Federer a "strans" 17 asi pana acum

18:04 06 Jul

Setul al 3-lea: 2-3 | Federer reuseste un punct fenomenal si se bucura ca la o minge de meci. Elvetianul revine in meci, dupa un set in care a scazut nivelul. Djokovic serveste in continuare foarte bine, dar si elvetianul e la cel mai inalt nivel!

17:51 06 Jul

SET DJOKOVIC! Sarbul castiga actul al doilea pe serviciul sau, dupa un as perfect!

17:44 06 Jul

Setul al 2-lea: 4-3 | Federer pare sa fi scazut ritmul in setul secund, Djokovic joaca in continuare foare "fizic". Elvetianul a fost condus cu 3-1 si 4-2, dar a reusits a isi recapete din precizie.

O statistica interesanta zice ca, in cele mai multe cazuri, castigatorul primului set a fost si castigatorul meciului.

17:12 06 Jul

SET FEDERER! Elvetianul rezista serviciului lui Djokovic si apoi sarbul greseste si trimite in fileu. "FedEX" isi adjudeca primul set si se pregateste sa serveasca pentru al doilea.

16:59 06 Jul

Meci formidabil la Wimbledon, unde Federer si Djokovic au ajuns in tie-break. E 5-5 in acest moment, iar publicul este in picioare dupa un slice perfect al lui Federer.

16:41 06 Jul

Primul set: 5-4 | Djokovic si Federer inca se afla cap la cap, fiecare isi castiga serviciu. Am avut insa parte de cel mai frumos schimb de pana acum - 21 de mingi

16:28 06 Jul

Primul set: 3-3 | Niciun break pana acum, Federer castiga si el pe propriul serviciu, dar ceva mai chinuit. Sarbul se agata de fiecare minge

16:24 06 Jul

Primul set: 3-2 | Djokovici castiga un nou game alb pe propriul serviciu

16:19 06 Jul

Primul set: 2-1 | Serviciul sarbului merge de minune, Djokovici castiga un game alb si reface diferenta de un game

16:17 06 Jul

Primul set: 1-1 | Inceput spectaculos de meci, Federer isi castiga cu emotii serviciul, dupa ce sarbul a egalat la 40.

16:13 06 Jul

Sarbul incepe fara greseala si conduce cu 1-0 la game-uri. Federer urmeaza la serviciu.

16:11 06 Jul

Novak Djokovici serveste in primul game al finalei de la Wimbledon

15:57 06 Jul

Novak Djokovic este favorit la casele de pariuri - victoria lui are cota 1.60, in timp ce victoria elevtianului are cota 2.35

15:32 06 Jul
14:45 06 Jul

Roger Federer si Novak Djokovici se intalnesc astazi in finala de la Wimbledon, al treilea turneul de Grand Slam al anului, iar meciul are conotatii speciale pentru ambii jucatori.

Pentru elvetianul de 32 de ani, ar putea fi ultima finala pe iarba pe care a castigat cele mai multe trofee de Grand Slam (7), in timp ce sarbul devine noul numar 1 mondial cu o victorie in fata lui Federer.

Djokovici si Federer s-au intalnit pana acum de 34 de ori, iar balanta este inclinata usor in favoarea elvetianului, care a castigat 18 partide. Doar una singura a fost pe iarba londoneza - in 2012, cand a si cucerit cel de-al 7-lea trofeu de la Wimbledon.

"Intotdeauna mi-au placut meciurile cu Djokovici, au avut ceva special. Lucrurile s-au schimbat mult de-a lungul anilor. La inceput, eu eram cel cotat cu sanse mai bune, iar el, jucatorul care venea din urma, capabil oricand sa produca o surpriza. Acum suntem amandoi jucatori experimentati, avem multe trofee castigate, situatia s-a schimbat", spune Federer.

Djokovici a castigat primul turneu de Grand Slam in 2008, la Australian Open. A trebuit sa astepte 3 ani pentru a si-l trece in palmares pe cel de-al doilea. Daca se va impune in finala de azi, sarbul va deveni noul numar 1 mondial.

"Respect enorm tot ce a facut Federer in cariera lui. Este de-a dreptul admirabil ca joaca din nou o finala la Wimbledon", spune Djokovici, care a cucerit o singura data trofeul pe iarba londoneza, in 2011.

Djokovici (27 de ani) - 6 trofee de Grand Slam, unul dintre ele la Wimbledon, in 2011, cand l-a invins in finala pe Rafa Nadal. Anul trecut, Djokovici a pierdut finala in fata lui Andy Murray.

Federer (32 de ani) - 17 trofee de Grand Slam, cele mai multe castigate la Wimbledon (7); ultima data, in 2012, cand l-a invins in finala pe britanicul Andy Murray.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »