Bondarenko, in sferturi la US Open in 47 de minute: 6-0, 6-0 cu Gisela Dulko!

Gisela Dulko Katerina Bondarenko Melanie Oudin Robin Soderling US Open Tenis
Data publicarii: Marti 08 Septembrie 2009, 13:57
Data actualizarii: Marti 08 Septembrie 2009, 13:57

Ucraineanca Katerina Bondarenko, numarul 52 mondial, s-a calificat, luni, in sferturile de finala la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, dupa ce a invins-o pe Gisela Dulko (Argentina), scor 6-0, 6-0, intr-un meci ce a durat 47 de minute.

Bondarenko, in varsta de 23 de ani, a castigat primul set in 22 de minute.

"Nu stiu ce sa spun sau sa fac. Sunt surprinsa de acest scor si sunt extrem de incantata", a declarat Bondarenko, in timp ce Dulko a calificat ziua de luni drept "una neagra" pentru ea. "Nu am jucat niciodata pe terenul central, dar nu este o scuza. Din cate imi amintesc, nu am fost niciodata invinsa cu scorul de 6-0, 6-0, in niciun caz la un Grand Slam", a adaugat Dulko.

Katerina Bondarenko devine prima jucatoare din Ucraina care ajunge in sferturi la un turneu de Grand Slam. Ea si-a "razbunat" sora mai mare, Alona, eliminata de Dulko in turul doi.

"Nu m-am gandit la razbunare. Alona nu mi-a dat niciun sfat, inainte de meciul meu ea citea o carte", a comentat Katerina.

In sferturi, Katerina va juca in compania belgiencei Yanina Wickmayer, care a trecut de Petra Kvitova (Cehia), cu scorul de 4-6, 6-4, 7-5.

Melanie Oudin in sferturi la US Open, dupa ce a eliminat 4 sportive ruse!

Sportiva americana Melanie Oudin, in varsta de 17 ani, numarul 70 mondial, s-a calificat in sferturi la US Open, dupa ce a trecut de rusoaica Nadia Petrova, favorita 13, cu scorul 1-6, 7-6 (7/2), 6-3.

Adolescenta din statul Georgia, marea surpriza a turneului, le-a mai eliminat pe Elena Dementieva (numarul 4) in turul 2, pe Maria Sarapova (favorita 29) in turul trei, dupa ce trecuse deja in runda inaugurala de Anastasia Pavlyucenkova.

Oudin, care are un strabunic francez, este cea mai tanara americanca in sferturi, de la Serena Williams in 1999. In sferturi, adversara Melaniei va fi daneza Caroline Wozniacki (numarul 9), care a trecut de Svetlana Kuznetsova (Rusia/numarul 6), cu scorul de 2-6, 7-6 (7/5), 7-6 (7/3).

Soderling in sferturi la US Open, dupa abandonul lui Nikolai Davidenko!

Suedezul Robin Soderling, cap de serie numarul 12, s-a calificat, luni, in sferturi la US Open, dupa abandonul in setul patru al rusului Nikolai Davidenko (numarul 8).

Soderling, finalist la Roland-Garros in acest sezon, conducea cu scorul de 7-5, 3-6, 6-3, cand Davidenko nu a mai putut continua meciul din cauza unor probleme musculare la coapsa stanga.

Suedezul va juca in sferturi cu elvetianul Roger Federer, numarul 1 mondial, care a trecut cu scorul de 7-5, 6-2, 6-2, de spaniolul Tommy Robredo, cap de serie numarul 14.