VIDEO Australian Open 2023, dinamitat! Finalistul Medvedev a fost eliminat în turul 3. Primele optimi de finală, stabilite

Daniil Medvedev Australian Open 2023 Sebastian Korda Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 15:45
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 16:03

Sebastian Korda l-a învins pe Daniil Medvedev în minim de seturi, scor 7-6 (7), 6-3, 7-6 (4).

La 22 de ani, Sebastian Korda (31 ATP) a reușit victoria carierei, reușind să îl învingă pe Daniil Medvedev (26 de ani, 8 ATP) în turul 3 al Openului Australian fără să piardă set.

Tenismenul american s-a impus cu scorul de 7-6 (7), 6-3, 7-6 (4), după 2 ore și 59 de minute de joc în care jucătorul rus a fost epuizat de slice-urile scurte și repetate, dar și de rezistența psihică incredibilă a adversarului său mai tânăr.

Sebastian Korda, victoria carierei la Australian Open 2023

Calificat în optimile Openului Australiei în premieră, Sebastian Korda construiește pe forma bună începută încă din startul sezonului, când l-a ținut peste 3 ore pe Novak Djokovic pe teren, în finala turneului ATP 250 de la Adelaide.

50 de lovituri direct câștigătoare a reușit Korda, spre deosebire de cele 28 ale lui Medvedev, însă mai importantă a fost reziliența fizică și psihică a jucătorului nord-american.