Irina Begu pierde „meciul suferinței”, în turul 2 al Openului Australian. Câți bani a câștigat românca în Australia

Irina Begu Australian Open 2023 Laura Siegemund Romania la Australian Open Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 09:35
Data actualizarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 09:44

Epuizată și cu vizibile diminuări de mobilitate, Irina Begu părăsește ediția 2023 a Openului Australian după un meci de 3 ore și 12 minute.

Irina Begu (30 de ani, 32 WTA) a fost eliminată de Laura Siegemund (34 de ani, 158 WTA), scor 5-7, 7-5, 6-3, în turul secund al Openului Australiei. După încheierea primelor două tururi, România rămâne fără nicio jucătoare participantă pe tabloul principal.

3 ore și 12 minute a fost durata partidei, care a adus multă suferință pentru ambele jucătoare. S-a jucat un tenis de regularitate, cu un mic plus de agresivitate din partea sportivei germane, în finalul partidei.

Al doilea an consecutiv în care Irina Begu părăsește Openul Australian în turul secund

Cea mai mare șansă a Irinei Begu la victorie a fost irosită în setul secund, în care jucătoarea din România și-a procurat șapte mingi de break pe serva adversarei, dar nu a fructificat niciuna.

Desprinsă la 4-0 în setul decisiv, Laura Siegemund a fost întoarsă parțial de Irina Begu, care a limitat proporțiile scorului, dar fără a reuși să își acorde șanse reale la victorie, în ultimul set.

Premii de peste $150,000 câștigate de Irina Begu, în primele săptămâni ale sezonului 2023

$107,564 este premiul financiar pe care Irina Begu îl va încasa pentru victoria semnată în primul tur la Melbourne, în meciul cu Elizabeth Mandlik.

Combinat cu semifinala atinsă în prima competiție WTA 500 de la Adelaide, Irina Begu încheie o vară australiană cu rezultate încurajatoare, înaintea întrecerilor WTA 500 de la Abu Dhabi, Doha și a turneului WTA 1000 de la Dubai, din februarie.