VIDEO Novak Djokovic câștigă al 92-lea titlu ATP al carierei: finală epuizantă, de peste 3 ore, cu Sebastian Korda, la Adelaide

Novak Djokovic ATP Adelaide Sebastian Korda Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 13:15
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 13:24

Novak Djokovic a bifat cea de-a 34-a victorie consecutivă în Australia.

După semifinala tensionată cu Daniil Medvedev, în care a fost acuzat de oponent că și-ar fi înscenat o accidentare, dar și un prim set pierdut la opt, în tiebreak, Novak Djokovic (35 de ani, 5 ATP) s-a redresat admirabil în finala turneului ATP 250 de la Adelaide, încheiată scor 6-7 (8), 7-6 (3), 6-4, în detrimentul americanului Sebastian Korda (22 de ani, 33 ATP).

Cel mai lung meci al turneului din Adelaide s-a încheiat după 3 ore și 9 minute de joc, timp în care Novak Djokovic a salvat inclusiv o minge de meci, procurată de Sebastian Korda, la scorul de 6-5, în setul doi. În setul final, Djokovic a servit impecabil și a rezistat cu brio game-ului de la 4-egal, singurul împins în prelungiri de Korda în manșa decisivă, pe serviciul sârbului.

Novak Djokovic a salvat minge de meci în setul secund

• Djokovic l-a egalat pe Nadal la numărul de titluri ATP cucerite: 92.

A fost a patra finală de turneu ATP pierdută de Sebastian Korda, dintr-un total de cinci jucate.

De partea opusă a fileului, Novak Djokovic l-a bătut pe Rafael Nadal în ce privește numărul de finale jucate în circuitul ATP, ajungând la a 131-a finală în care a participat.

Enervat, în primul set, Novak Djokovic a cerut ieșirea fratelui său, Marko, din lojă

Rafael Nadal va fi principal cap de serie la Australian Open 2023, dar îl va avea ca rival pe Novak Djokovic, cel mai titrat tenismen din istoria Grand Slam-ului de la Melbourne, cu nouă titluri de campion reușite.

Australian Open 2023 se va juca în perioada 16-29 ianuarie.