Romania a ratat calificarea in sferturile Cupei Davis: Argentina 4-1 Romania!

Adrian Ungur Argentina David Nalbandian Romania Victor Hanescu Tenis
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2011, 16:13
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2011, 21:54

Adrian Ungur l-a invins, duminica, pe Juan Monaco, scor 6-4, 2-6, 6-3, in ultimul meci al intalnirii de Cupa Davis dintre Argentina si Romania, care s-a incheiat astfel cu victoria argentinienilor cu scorul general de 4-1!

Tenismanul Victor Crivoi a fost invins duminica de Eduardo Schwank, scor 7-6 (7/3), 6-2, in al patrulea meci al intalnirii Argentina - Romania, din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis.

Meciul a durat o ora si 37 de minute, iar scorul general a devenit 4-0 pentru Argentina.

Romania a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Davis inca de sambata, cand perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a pierdut in fata cuplului Juan Ignacio Chela/Eduardo Schwank, scor 2-6, 6-7 (6/8), 1-6.

Vineri, David Nalbandian l-a invins pe Adrian Ungur, scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, si Juan Monaco s-a impus in fata lui Victor Hanescu, scor 7-6 (7/5), 1-6, 6-1, 6-1.

Echipa Romaniei va disputa barajul pentru ramanerea in Grupa Mondiala, in perioada 16-18 septembrie.

Argentina va juca in sferturile de finala ale Cupei Davis impotriva castigatoarei dintre Cehia si Kazahstan.

BACKGROUND Cupa Davis:

Romania a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Davis, dupa ce perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a fost invinsa, sambata, de cuplul Ignacio Chela/Eduardo Schwank, Argentina conducand astfel cu scorul de 3-0 in intalnirea de la Buenos Aires.

Romania va disputa barajul pentru ramanerea in Grupa Mondiala, in perioada 16-18 septembrie.

Argentina va juca in sferturile de finala ale Cupei Davis impotriva castigatoarei dintre Cehia si Kazahstan, partida in care scorul inregistrat dupa primele doua zile este de 2-1 pentru cehi.

Adrian Ungur (locul 183 ATP) a fost invins, vineri, la Buenos Aires, cu scorul de 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, de jucatorul David Nalbandian (locul 19 ATP).

Primul meci din intalnirea Argentina - Romania, care se disputa la Buenos Aires, a durat trei ore si patru minute.

Victor Hanescu (locul 59 ATP) a pierdut cel de-al doilea meci al intalnirii de la Buenos Aires, in fata lui Juan Monaco (locul 33 ATP).Romanul a pierdut in patru seturi, scor 6-7(5), 6-1, 1-6, 1-6, intr-o partida care a durat aproape trei ore.