Alexandra Dulgheru a eliminat-o pe Dinara Safina de la Roma!

Alexandra Dulgheru Dinara Safina Tenis
Data publicarii: Marti 04 Mai 2010, 17:11
Data actualizarii: Marti 04 Mai 2010, 17:12

Alexandra Dulgheru (43 WTA) a obtinut, marti, in cadrul turneului de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de doua milioane de dolari, prima victorie in fata unei jucatoare aflate in Top 10 WTA, Dinara Safina (3 WTA), si s-a calificat astfel in turul trei al competitiei.

Alexandra Dulgheru, care a obtinut astfel cea mai buna performanta in fata unei jucatoare din Top 10 WTA, s-a impus cu scorul de 6-4, 6-7 (5/7), 6-1.

Jucatoarea romana de tenis a inceput foarte bine partida, a condus cu 4-0 in primul set, dar s-a vazut egalata la patru. In cele din urma, Dulgheru a reusit sa se impuna in primul set cu scorul de 6-4.

In setul doi, echilibrul s-a pastrat pana la scorul de 3-2, cand Safina a reusit breakul, Dulgheru a revenit, dar si-a cedat iar serviciul. La scorul de 5-3, Safina, a treia favorita a competitiei, a avut doua mingi de set, dar Dulgheru a reusit sa recupere handicapul. La scorul de 6-5, Dulgheru a avut posibilitatea sa serveasca pentru meci, insa si-a pierdut serivicul, iar setul secund a ajuns in tie-break unde Safina s-a impus cu scorul de 7-5.

Ultimul act al intalnirii a fost la discretia sportivei din Romania, care s-a impus cu scorul de 6-1.

Alexandra Dulgheru a fructificat noua din cele 24 de mingi de break avute, in timp ce Safina a reusit sa castige sase gameuri pe serviciul romancei.

Partida a durat aproape doua ore si 40 de minute.

Pentru calificarea in turul trei, Dulgheru va primi 125 de puncte WTA si un cec in valoare totala de 20.000 de dolari.

Pentru un loc in sferturile de finala ale competitiei romane, Dulgheru va juca impotriva Nadiei Petrova (Rusia, cap de serie numarul 14), care a dispus cu scorul de 6-4, 6-4 de Katarina Srebotnik (Slovenia).