Novak Djokovic ATP Tenis tokyo Tenis 391.430$ pentru 393 de minute jucate! Djokovic a castigat turneul de la Tokyo si isi consilideaza numarul 1 ATP
Data publicarii: Duminica 06 Octombrie 2019, 14:25
Data actualizarii: Duminica 06 Octombrie 2019, 14:31

Novak Djokovic a castigat turneul ATP 500 de la Tokyo.

Sarbul l-a invins in finala pe australianul John Millman, numarul 80 ATP, scor 6-3, 6-2, dupa 70 de minute de joc.

In acest turneu, Djokovic a obtinut victorii fara set pierdut impotriva urmatorilor adversari: Alexei Popyrin, Go Soeda, Lucas Pouille, David Goffin si John Millman.

Novak Djokovic isi consolideaza numarul 1 ATP

Pentru a castiga acest turneu, Djokovic a petrecut 393 de minute pe teren, adica 6 ore si 33 de minute.

391,430 de mii de dolari a castigat numarul 1 ATP in urma acestui succes din capitala Japoniei.

In clasamentul ATP LIVE, Novak Djokovic ocupa locul intai cu 10365 de puncte, urmat de Rafael Nadal, cu 9225 de puncte. Al treilea este Roger Federer care insumeaza un total de 7130 de puncte.

Cand se va intoarce Djokovic la Tokyo

"A fost intotdeauna dificil in Asia, nu doar pentru tenismeni, ci si pentru multi alti sportivi. E o problema. Voi veni aici (n.r. la Tokyo) cat de devreme posibil ca sa ma adaptez conditiilor", a spus Djokovic, care planuieste sa castige la Tokyo prima medalie de aur olimpica din cariera sa.

Novak Djokovic urmeaza sa participe la Turneul Masters 1000 de la Shanghai, care se disputa in saptamana 6-13 octombrie.