Halep - Sharapova 6-1, 2-6, 3-6! Simona a facut un prim set entuziasmant, dar Sharapova si-a revenit incredibil si a castigat!

Simona Halep Ana Ivanovici Madrid Masters Tenis
Live Blog

GOLD Simona

Data publicarii: Duminica 11 Mai 2014, 17:30
Data actualizarii: Duminica 11 Mai 2014, 20:11

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Madrid, scor 6-1, 2-6, 3-6 in fata Mariei Sharapova, locul 9 WTA, inaintea acestui turneu.

20:02 11 May

"E greu sa tii acest trofeu. Ma bucur foarte mult. Vreau sa ii spun cateva cuvinte Dinarei Safina, care a facut atat de mult pentru tenis si pe care imi pare atat de bine sa o revad. Simona, tu ai fost incredibila, ai evoluat atat de mult, ai un an extraordinar, sunt sigura ca vom mai juca astfel de finale. Felicitari pentru aceasta saptamana extraordinara!

Fiecare turneu inseamna foarte mult pentru mine, anul trecut a fost greu sa pierd in finala, apoi a urmat acea accidentare care m-a tinut departe de teren atat de mult timp. Am revenit, am muncit foarte mult pentru a redeveni campioana si imi pare foarte bine ca am reusit acest lucru. Va multumesc foarte mult.

Am o echipa speciala, stiu ca mai avem mult de muncit si multe lucruri de pus de punct, dar mergem inainte"
, a spus Sharapova la final, inainte sa ridice trofeul.

19:58 11 May

"Vreau sa o felicit pe Maria. A jucat extraordinar si merita acest titlu, bravo ei, ii doresc mult succes in viitor. Vreau sa le multumesc tuturor sponsorilor, celor care au facut acest turneu posibil. Acest turneu inseamna foarte mult pentru mine, pentru ca aici am inceput sa joc foarte bine. De fiecare data voi veni aici cu placere si voi ramane recunoscatoare. Ii multumesc si domnului Manolo Santana pentru sprijinul lui, le multumesc arbitrilor si copiilor de mingi. Multumesc echipei mele, antrenorului, fizioterapeutului si familiei mele.

Nu sunt trista ca am pierdut, ci pentru ca aceasta saptamana superba s-a terminat. Va multumesc"
, a spus Simona Halep, in fata fanilor care au aplaudat-o minute in sir.

19:50 11 May

Pentru Simona urmeaza turneul de la Roma, Internazionali BNL D'Italia, turneu al carui mare premiu este de 2.628.000 dolari.

Castigat in 2013 de Serena Williams, turneul de la Roma este unul la fel de important pentru jucatoarea din Constanta, care se afla intr-o forma foarte buna, in ciuda infrangerii de astazi.

In primul meci de la Roma, Halep va juca impotriva castigatoarei dintre Madison Keys si Alison Riske, jucatoare de origine americana.

Intregul tablou poate fi vazut AICI

19:46 11 May

Iata si statistica finala a meciului. Sharapova a avut un procentaj mai bun decat al Simonei, dar a facut si mai multe greseli nefortate, majoritatea in primul set.

Simona a facut un prim set entuziasmant, dar a cedat pe parcurs, experienta Mariei Sharapova spunandu-si cuvantul. Aceasta a reusit sa controleze mult mai bine terenul si a profitat de o cadere a romancei.

19:40 11 May

Ce pacat! Simona nu mai are forta necesara pentru a se lupta cu moralul ridicat al Sharapovei, iar rusoaica castiga in cele din urma cu 6-4, dupa ce a salvat superb o minge.

Simona Halep - Maria Sharapova 6-1, 2-6, 3-6, iar rusoaica isi adjudecat trofeul de la Madrid!

19:28 11 May

Speram!!! Break pentru Simona Halep, care serveste pentru 3-4. Simona poate intoarce meciul, insa trebuie sa devina mai agresiva!

19:23 11 May

Momentul psihologic pare sa fi fost in game-ul al doilea, cand Simona a avut 40-0, dar a pierdut. Sharapova se indreapta catre inca un break, rusoaica loveste cu sete fiecare minge.

De cealalta parte, Halep continua sa greseasca, ca si in setul al doilea, iar procentajul la primul serviciu este mai mic decat al rusoaicei.

19:17 11 May

Sa ne amintim asta si sa speram! Simona nu a pierdut niciun meci in trei seturi in 2014. Sharapova conduce in acest moment cu 2-1 si se afla la serviciu, Halep are nevoie de un re-break.

19:12 11 May

Meciul devine tot mai dificil pentru Simona, care pierde pe serviciul ei. Sharapova face 2-1 si urla din toti rarunchii, descarcandu-se de toata tensiunea. Simona are mare nevoie de un re-break, pentru ca serviciul ei nu a mai functionat deloc bine in ultimul set.

Sharapova simte acest lucru si insista, asa cum a facut si in meciul cu Ana Ivanovici, la Stuttgart, cand a reusit un ultim set foarte bun.

19:08 11 May

1-1 si Halep la serviciu! Sharapova este destul de tensionara si se cearta cu arbitrul. Simona raspunde taios si o "linisteste" pe rusoaica cu un AS.

Din pacate, romanca pare sa fie si ea putin deconcentrata si face 3 greseli consecutive!

18:56 11 May

SET Sharapova! Rusoaica reuseste sa-si adjudece cel de-al doilea set in 42 de minute, scor 6-2.

Halep incepe la serviciu in setul decisiv si trebuie sa o faca cu dreptul! Romanca adopta aceeasi tactica, recurge la mingi lungi si returneaza orice!

18:50 11 May

INFO: Sharapova a pierdut primul set in 24 de finale jucate pana acum, reusind doar de 7 ori sa intoarca meciurile si sa castige! Acest lucru s-a intamplat ultima data chiar la Stuttgart, in urma cu o saptamana, cand rusoaica a batut-o pe Ana Ivanovici, 3-6, 6-4, 6-1, castigand cel de-al treilea trofeu in Germania.

18:48 11 May

Simona Halep simte momentele mai bune traversate de Sharapova si isi conserva energia pentru "decisiv". Sharapova a turat motoarele si cauta sa intoarca soarta finalei.

Brad Gilbert, fostul antrenor al lui Andy Roddick si Andy Murray, comenteaza si el meciul pe Twitter: "Sharapova si-a revenit in setul al doilea. Va fi interesant de vazut cum va raspunde Halep in cea mai importanta finala din cariera ei"

18:39 11 May

Sharapova pare sa-si fi revenit in setul al doilea. Rusoaica forteaza cu toate puterile pentru a duce meciul in decisiv. Simona Halep nu a pierdut insa niciun meci in 2014 in trei seturi.

De cealalta parte, Sharapova are o serie de meciuri extrem de tari in urma, aceasta legand 10 victorii consecutive, 5 la Stuttgart si 5 la Madrid.

18:35 11 May

Intre timp s-a facut 2-1 in setul al doilea. De aceasta data, Sharapova se afla la conducere, aceasta reusind sa faca si primul break din acest meci.

18:30 11 May

Un alt lucru interesant este dat si de faptul ca Sharapova nu a mai pierdut pe zgura de trei ani de zile in fata altei adversare decat Serena Williams. Jucatoarea din Rusia a castigat 46 de meciuri din 49 pe zgura, in toata aceasta perioada.

18:28 11 May

INFO: Sharapova poate inregistra primul esec in fata Simonei Halep, dupa doua victorii consecutive, la Indian Wells si Beijing, ambele in 2012.

Rusoaica a batut-o pe Halep cu 6-3, 6-4 la Indian Wells si 7-5, 7-5 la Beijing.

18:12 11 May

SET! Simona face inca un break si isi asigura primul set! Meci fantastic facut de romanca!

Primul set a durat doar 29 de minute. Sharapova, locul 9 WTA in acest moment, a facut nu mai putin de 15 greseli nefortate, de trei ori mai multe decat Simona Halep

18:08 11 May

Sharapova reuseste sa-si castige serviciul, dar Halep raspunde la fel de aprig. 5-1 pentru romanca!

18:01 11 May

Schimb superb la 30-30 in game-ul al patrulea! Rusoaica reuseste sa castige, dar isi pierde concentrarea la serviciu. E pentru a treia oara cand face o dubla greseala!

17:57 11 May

Fenomenal!!! Simona joaca cu o usurinta incredibila, Sharapovei nu-i iese nimic! 4-0 pentru romanca!

17:53 11 May

Dubla greseala a Sharapovei, Halep face 3-0!!! Start lansat pentru Simona!

17:52 11 May

Halep isi fructifica sansa si face 2-0 pe propriul serviciu! Lucrurile merg bine si in cel de-al treilea game, iar romanca are 40-15. Simona poate face inca un break extrem de important in economia primului set, care o poate dobora pe Sharapova din punct de vedere al moralului

17:45 11 May

Inceput perfect pentru Simona, care castiga primul game chiar pe serviciul rusoaicei! Halep - Sharapova 1-0

17:38 11 May

Ne pregatim pentru marea finala! Simona continua sa se incalzeaza pe arena principala de la Madrid, meciul incepe in cateva minute.

INFO: Simona Halep si Maria Sharapova s-au mai intalnit de doua ori pana acum, rusoaica reusind de fiecare data sa castige.

15:59 11 May

"Puterea si eleganta Sarapovei intalnesc astazi mobilitatea, agresivitatea si ambitia Simonei Halep intr-o finala care se anunta extrem de interesanta. Sarapova are o experienta incomparabil mai mare decat Simona, dar romanca a crescut fantastic de mult in ultimul an. In editia precendenta, Simona Halep a parasit turneul de la Madrid in primul tur, acum se bate pentru marele trofeu", scrie madrid-open.com, site-ul oficial al turneului.

13:59 11 May

Cat mai multe comentarii aici pentru Simon4 :)

13:53 11 May

Simona Halep si Maria Sarapova s-au mai intalnit de doua ori pana acum. Ambele partide au fost castigate de rusoaica

13:52 11 May

Maria Sarapova: "N-am mai intalnit-o pe Simona de ceva vreme. Stiu ca e numarul 5 mondial acum, cel mai sus in cariera ei. Cu siguranta, va fi dificil pentru mine, dar abia astept."

13:50 11 May

Simona Halep: "Ma astept la un meci greu. Maria e o campioana si stie cum sa gestioneze infruntarile pentru titlu. Eu sunt foarte entuziasmata ca pot disputa cea mai mare finala a carierei mele de pana acum. Sper ca emotiile vor fi la un nivel scazut, ca nu ma vor impiedica sa-mi fac jocul. Stiu sigur ca voi lupta pentru fiecare punct."

13:44 11 May

Ascensiunea Simonei Halep in ultimul an e de-a dreptul impresionanta. Pe 11 mai 2013, Simona Halep ocupa locul 64 WTA. Acum e la o victorie de locul 4 mondial. DETALII AICI

16:49 10 May

Simona Halep joaca finala cu Maria Sarapova (locul 9 WTA).

Rusoaica a invins-o pe Radwanska in semifinala, scor 6-1, 6-4.

Finala e programata duminica, de la ora 17.30.

16:23 10 May

M&M, suporteri de lux pentru Simona la Madrid :)

16:14 10 May

Mesajul Simonei pentru toti romanii, la cateva secunde dupa ce a castigat semifinala cu Kvitova:

“E o saptamana incredibila pentru mine, am jucat foarte bine si ma simt excelent la Madrid. Azi am avut un meci extrem de dificil, ea a jucat foarte bine, dar am luptat pentru fiecare minge. Ma astept la un meci greu impotriva unei jucatoare foarte bune. Voi lupta, la fel ca si azi, voi da tot ce pot, sa ma bucur de ceea ce realizez pe teren”,
a declarat Simona Halep la DolceSport.

15:38 10 May

"E momentul sa ne gandim la Simona Halep ca la o pretendenta serioasa la castigarea Roland Garros", spune corespondentul Sunday Times la Madrid.

15:29 10 May

Este prima finala de turneu Premier Mandatory pentru Simona Halep.

15:25 10 May

A stiut Marica de ce si-a luat bilet la finala :)

Sanyi: Bravo, Simona, sa bati si in finala. Oradea e cu tine

Lia: Kvitova, un munte de femeie, invinsa de frumusica noastra romanca pe care eu o iubesc din toata inima si atunci cand castiga si atunci cind pierde !!! Bravoooo, Simona - cinste tie, un adevarat ambasador al sportului romanesc !

15:22 10 May

Urmeaza: Agnieszka Radwanska - Maria Sarapova, meciul care decide adversara Simonei Halep in finala Turneului de la Madrid

15:21 10 May

VICTORIE PENTRU SIMONA HALEP!

Ce vis frumos! Ce revenire din partea Simonei! In setul al doilea, Simona a fost condusa cu 3-1 la game-uri, apoi a avut o serie formidabila de 7 jocuri castigate la rand. Simona a avut o forta mentala uluitoare, a fost 'zidul romanesc' in fata Kvitovei, asa cum a spus corespondentul The Times in arena de la Madrid (postarea de pe Twiter, mai jos)

15:13 10 May

Setul decisiv, 5-2: Inca un break pentru Simona, care se pregateste sa serveasca pentru meci!

15:07 10 May

Setul decisiv, 4-2: Ce vis frumos!!! Game alb pentru Simona, care e cu un pas in marea finala de la Madrid

15:03 10 May

Setul decisiv, 3-2: Kvitova e epuizata, s-a chinuit mult sa isi castige serviciul.

14:54 10 May

Setul decisiv, 3-1: Simona isi castiga serviciul; asta e tot ce trebuie sa faca pentru marea finala. Inca putin...

14:52 10 May

Corespondentul The Times in arena de la Madrid: "Kvitova s-a lovit de zidul romanesc"

14:50 10 May

Dragos: Inca putin Simona!! Suntem alaturi de tine!

14:49 10 May

Setul decisiv, 2-1: Kvitova e obosita, dar reuseste, cu greu, sa isi castige serviciul

14:43 10 May

Simona Halep a castigat 7 game-uri la rand!

14:41 10 May

Setul decisiv, 2-0: Simona isi castiga serviciul, inca un pas pana la finala

14:40 10 May

Simona sta foarte bine din punct de vedere mental, dar pare mai fresh si fizic. Inca putin pana la marea finala de la Madrid

14:38 10 May

Setul decisiv, 1-0: Excelent!!! Simona incepe setul decisiv cu un break

14:37 10 May

Kvitova serveste in primul game din setul decisiv. Ce bun ar fi un break acum :)

14:27 10 May

Simona Halep castiga setul doi cu 6-3! Formidabila revenire, dupa ce Kvitova a condus cu 3-1 la gameuri

14:25 10 May

4-0 la asi pentru Simona in setul 2

14:21 10 May

Setul doi, 5-3: Formidabila revenirea Simonei, care face inca un break si va servi acum pentru set!

14:20 10 May

Doua mingi de break pentru Simona Halep

14:16 10 May

Setul doi, 4-3: DAAAAA!!! Fantastic: game alb pentru Simona, dupa ce a facut rebreak-ul la zero

14:14 10 May

Setul doi, 3-3: Asta poate fi momentul revenirii - Simona Halep castiga la 0 pe serviciul Kvitovei si egaleaza situatia la game-uri, dupa ce a fost condusa cu 3-1

14:12 10 May

Trei sanse de rebreak pentru Simona!!! e 0-40 pentru Simona pe serviciul Kvitovei

14:09 10 May

Setul doi, 2-3: Simona isi castiga serviciul si are nevoie mare de un break acum

14:07 10 May

Setul doi, 1-3: Kvitova se distanteaza, doar o revenire miraculoasa o mai salveaza pe Simona

13:59 10 May

Setul doi, 1-2: Bravo, Simona! Romanca are nevoie de un break pentru a reveni in meci

13:56 10 May

Setul doi, 0-2: Petra Kvitova isi castiga serviciul si se distanteaza la doua game-uri

Setul doi, 0-1: Simona incepe cu stangul setul al doilea si pierde primul game pe serviciul ei

13:44 10 May

Kvitova castiga primul set, scor 7-6!

Simona Halep a incheiat tiebreak-ul cu o dubla greseala.

13:37 10 May

Primul set, 6-6: Simona Halep isi castiga serviciul cu doi asi si duce setul in tie-break

13:30 10 May

Primul set, 5-6: Din nou presiune mare pe Simona. E obligata sa isi castige serviciul pentru a trimite setul in tie-break

Raportul erorilor nefortate: 6-24

13:24 10 May

Primul set, 5-5: Romanca egaleaza situatia la game-uri, Kvitova urmeaza la serviciu

13:21 10 May

Primul set, 4-5: Simona Halep este obligata sa isi castige serviciul

13:20 10 May

Primul set, 4-4: Revenire fantastica a Simonei, dupa ce a fost condusa cu doua game-uri diferenta

13:15 10 May

Simona Halep rateaza doua sanse de break. Este egalitate in game-ul al 8-lea

13:11 10 May

Primul set, 3-4: Excelent, Simona!!! Romanca reuseste rebreak-ul si urmeaza la serviciu

13:08 10 May

Primul set, 2-4: Kvitova castiga pe serviciul Simonei; moment dificil; cehoaica s-ar putea distanta la trei game-uri

13:03 10 May

Primul set, 2-3: Kvitova isi castiga, din nou cu mari emotii, serviciul

13:01 10 May

Simona are avantaj, e la o minge de break

13:00 10 May

Simona revine spectaculos si egaleaza, dupa ce a fost condusa cu 40-15. E timpul pentru un break :) Simona pare ca sta mai bine din punct de vedere mental

12:56 10 May

Primul set, 2-2: Simona Halep isi castiga lejer serviciul. Inceput de meci echilibrat, fiecare jucatoare a castigat pe serviciul ei

12:52 10 May

Primul set, 1-2: Petra Kvitova isi castiga serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break. Simona Halep serveste

12:49 10 May

Kvitova salveaza si a doua minge de break. Este egalitate in game-ul al treilea

12:48 10 May

Prima e salvata de Kvitova. Inca o sansa de break pentru Simona

Simona Halep are doua mingi de break

12:46 10 May

Primul set. 1-1: Simona Halep salveaza 3 mingi de break si isi castiga serviciul cu un ace.

12:44 10 May

Primul set, 0-1: Petra Kvitova castiga primul game, pe serviciul ei

11:55 10 May

WTA a facut un sondaj pe pagina oficiala de Facebook - i-a intrebat pe oameni pe cine vor sa vada in finala Turneului de la Madrid.

Sunt sute de comentarii, iar majoritatea dintre ele contin numele magic: Simona Halep!

Mai e jumatate de ora pana la meciul cu Petra Kvitova. Hai, Simona!!!

09:12 10 May

Agnieszka Radwanska - Maria Sarapova este a doua semifinala a turneului de la Madrid.

09:11 10 May

Simona Halep: "Pe zi ce trece joc tot mai bine, capat incredere. Semifinala cu Petra Kvitova va fi un meci foarte greu, Kvitova are cam acelasi stil ca Ana Ivanovici. Sper sa fiu la nivelul la care joc cand ma simt bine. Vreau sa ma bucur de aceasta semifinala, imi place mult acest turneu. O sa fie un meci greu, dar am si eu sansa mea si o sa lupt pentru ea."

17:20 09 May

INFO: Meciul Simonei Halep din semifinale, impotriva Petrei Kvitova, se va juca maine de la ora 13:00

17:13 09 May

VICTORIE!!! Simona Halep incheie meciul in mai putin de o ora, 6-2, 6-2 cu Ana Ivanovici!

Halep o va intalni in semifinale pe cehoaica Petra Kvitova, cea care a ajuns in penultimul act gratie abandonolui Serenei Williams! In cealalta semifinala, Maria Sharapova se va duela cu invingatoarea dintre Agnieska Radwanska si frantuzoaica Garcia.

17:12 09 May

Minge de meci! Simona este la un serviciu distanta de semifinalele turneului de la Madrid!

17:06 09 May

Procentaj foarte bun pentru Halep, care a facut intre timp 4-2! Simona se indreapta catre o victorie extrem de importanta in fata Anei Ivanovici, jucatoare care a invins-o la Bucuresti, in urma cu doua saptamani.

Fanii vor si ei o finala Halep - Sharapova! Rusoaica a trecut in trei seturi de Na Li si este una dintre marile favorite ale turneului, in ciuda faptului ca e considerata cap de serie numarul 8.

16:58 09 May

Determinare si agresivitate! Simona joaca bine si conduce cu 3-1 in setul al doilea!

16:46 09 May

Sapte! Sapte la rand! Simona Halep castiga primul game al setului secund pe serviciul adversarei

16:39 09 May

SET! Halep face 6-2 si castiga fara mai probleme primul set, dupa ce i-a "luat" sase game-uri consecutive Anei Ivanovici

16:35 09 May

Cinci game-uri la rand! Simona este "on fire", dupa un inceput mai slab!

16:34 09 May

TREI sanse de break pentru Halep! E 4-2 la game-uri si 40-0!

16:30 09 May

Break Halep! 3-2! Simona castiga al 3-lea game la rand!

16:26 09 May

Ciprian Marica traieste la implicare maxima meciul Simonei! :)

16:25 09 May

Game la 15 reusit de Simona! 2-2!

16:22 09 May

Break al Simonei dupa un start modest! 2-1 si Simona serveste!

16:18 09 May

Inceput slab de meci al Simonei Halep. A pierdut pe serviciul adversarei, apoi a cedat si propriul serviciu! 2-0 pentru Ivanovici!

15:33 09 May

Ciprian Marica e in tribune pentru a o sustine pe Simona Halep.

"Am emotii cum aveam in copilarie, la meciurile echipei nationale. Stau cu pumnii stransi cu minute bune inainte de startul meciului. Inca nu e agitatie in sala, Simona ne aude cu siguranta incurajarile. Hai Simona, hai Romania!", a scris Marica pe Facebook.

12:03 09 May

Si o veste extraordinara pentru Halep. Serena Williams s-a retras din sferturi din cauza unei accidentari la coapsa stanga. Astfel, daca trece de Ivanovic, Halep o intalneste pe Petra Kvitova, locul 6 WTA.

11:59 09 May

Simiona Halep a ajuns in sfertuile de finala ale Mastersului de la Madrid dupa un meci dificil cu nemtoaica Sabine Lisicki, 5-7; 6-3; 6-2.

Azi, Halep joaca impotriva Anei Ivanovic de la ora 16:00 pentru un loc in semifinalele competiei, acolo unde romanca o poate intalni pe Serena Williams. Aceasta o intalneste pe Kvitova si e mare favorita la calificare.

REVANSA IN FATA SARBAOAICEI!

Simona Halep are de luat o revansa in fata sarbatoaicei Ana Ivanovic, care a castigat meciul de acum cateva saptamani de la FED Cup. Echipa Romaniei a castigat intalnirea si s-a calificat in grupa II mondiala, cea mai buna performanta din istorie.

ROMANII SUNT ALATURI DE HALEP LA MADRID!

Simona are parte de sustinere impresionanta la Madrid, turneu organizat de Ion Tiriac. Romanii din Madrid si din zona vin in numar mare la fiecare meci si asteapta un rezultat mare din partea romancei.

"A fost un meci foarte greu, Sabine mi-a dat multe lovituri scurte si a trebuit sa alerg mult. E dificil sa joci atat de tarziu (n.r. - a fost ultimul meci de pe arena), dar trebuie sa ma recuperez cat mai repede. Am vazut atatea steaguri romanesti in tribuna, e impresionant faptul ca vin la fiecare meci atat de multi si ma sustin. Vreau sa le multumesc. Au fost si multi spanioli care m-au sustinut - e minunat sa joc la Madrid", a spus Halep.

HALEP URCA PE 4 WTA DACA VA CASTIGA TURNEUL!

Simona Halep are toate motivele sa lupte pentru un rezultat istoric la Madrid. Daca va castiga turneul, romanca din Constanta o depasaste pe Victoria Azarenka in clasamentul WTA si va ocupa locul 4, cea mai buna din istorie pentru o romanca. Accidentata, Azarenka nu a participa la Madrid si nici la Roma. E o sansa uriasa pentru Halep sa mai urce o pozitie in clasamentul WTA.