EXCLUSIV Alex Bourceanu își amintește de teribila înfrângere FCSB - Manchester City 0-5: „Complicat, complicat!”

FCSB - Manchester City Alex Bourceanu Champions League SuperFanii Bourceanu
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 23:18
Data actualizarii: Miercuri 10 Mai 2023, 18:35

În sezonul 2016/17, FCSB a jucat în play-off pentru grupele Champions League împotriva celor de la Manchester City (0-5).

În manșa tur, disputată pe Național Arena, „cetățenii”, cu Pep Guardiola pe banca tehnică, nu au avut milă de trupa lui Laurențiu Reghecampf și au înscris de cinci ori.

Invitat în cadrul emisiunii „Superfanii”, moderată de Mihai Mironică și Radu Buzăianu, Alexandru Bourceanu și-a reamintit de umilința de pe Arena Națională.

Atunci, Bourceanu fusese introdus la pauză în locul lui Achim. Fostul jucător a precizat însă că prima parte a meciului a fost greu de privit și că în repriza secundă, într-o notă de ironie, a precizat că fotbaliștii au intrat obligați.

„A fost foarte, foarte complicat. Mai ales modul în care a început meciul. Am privit prima repriză de pe bancă. Două penalty-uri ratate de Aguero, două goluri marcate, două mingi scoase de portar, două șuturi peste poartă. Prima repriză a fost incredibilă. Iar în a doua repriză când am intrat... (n.r. ați putut?) Obligați!

E clar că în momentul în care au o astfel de primă repriză... Calificarea e deja jucată. Sigur, raportând la jucătorii pe care-i aveau și la faptul că Pep Guardiola abia venise la echipă cu o inovație, cu fundașii stânga și dreapta care jucau în centru”, a spus Alex Bourceanu la emisiunea „SuperFanii”.

FCSB - Manchester City 0-5

David Silva a deschis scorul în minutul 13, iar Sergio Aguero a majorat diferența în minutul 41. În repriza secundă, Nolită a dus scorul la 3-0 în minutul 49, iar Aguero a realizat „dubla” în minutul 79 și și-a introdus în CV o triplă, aproximativ 10 minute mai târziu, împotriva celor de la FCSB (minutul 89).

În manșa retur, Manchester City a slăbit motoarele, iar formația dirijată de Guardiola a învins doar cu 1-0 pe Etihad, în fața propriilor fani. Fabian Delph marcase în partea a doua a meciului, în minutul 56, iar FCSB s-a mulțumit doar cu participarea în grupele Europa League în acel sezon.