„Nici măcar nu se poate lupta cu fundașii!” Pisa lui Marin și Pușcaș rămâne în Serie B după ce a pierdut cu Monza barajul! Ce note au primit românii

marius marin George Puscas Pisa Serie B Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 30 Mai 2022, 08:08
Data actualizarii: Luni 30 Mai 2022, 08:10

Pisa și Monza s-au întâlnit în barajul pentru accederea în Serie B, iar echipa lui Silvio Berlusconi a reușit să se impună, scor general 6-4.

Monza s-a impus în meciul tur cu 2-1, astfel că Marius Marin și George Pușcaș aveau nevoie să întoarcă rezultatul pentru a putea spera să evolueze în Serie A. Scorul a fost deschis instant de Pisa, prin Torregrossa, în primele secunde de joc, iar în minutul 9, Hermannsson își ducea echipa în avantaj.

Oaspeții au egalat prin Machin, în minutul 20 și au mai marcat o dată, prin Gytkjaer, în minutul 79. Cu toate astea, jucătorii Pisei nu s-au dat bătuți, iar în minutul 90, Mastinu a trimis meciul în prelungiri. Pisa nu a mai avut însă putere să mai înscrie, iar Monza a trecut din nou în avantaj prin golul marcat de Marrone, în minutul 96. Același Gytkjaer a marcat golul care a dus-o pe Monza înapoi în Serie A.

Notele românilor în meciul cu Monza

Marius Marin și George Pușcaș au fost titulari în duelul de duminică seară. Mijlocașul român a fost înlocuit în minutul 85, după o prestație solidă, în timp ce atacantul a fost scos din teren în primul minut al prelungirilor, după un meci șters.

Jurnaliștii de la tuttomercatoweb l-au notat pe Marin cu 6, remarcând: „Din trio-ul de la mijlocul Pisei este cel care contribuie cel mai mult. Prestație mai bună în prima parte a jocului”.

De cealaltă parte, George Pușcaș a fost notat cu 5.5, italienii remarcând meciul mai puțin bun făcut de atacant: „În prima parte a jocului în care Pisa a dominat, este jucătorul din ofensivă care este văzut foarte rar!”

Din partea italienilor de la 11contro11, Marius Marin a primit nota 6.5, prestația sa fiind remarcată: „Mijlocașul român a jucat foarte bine, s-a luptat, a alergat și a recuperat baloane. Jucător interesant!”

În cazul atacantului, sursa citată l-a notat cu 5, fiind criticat pentru forma slabă pe care a arătat-o în meci: „Atacantul român pare să fie în dificultate și la nivel fizic, nu se face niciodată periculos. Nici măcar nu se poate lupta cu fundașii adverși”.