VIDEO „Balonul meu de Aur!” Parma l-a 'premiat' pe Dennis Man după ce a calificat echipa în optimile Cupei Italiei! Încă o super-prestație

Dennis Man Cupa Italiei Parma Stranieri Dennis Man, cu Balonul de Aur câștigat de Leo Messi / Sursa foto: Twitter Parma
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 22:16
Data actualizarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 22:18

Parma a jucat cu Lecce în deplasare în șaisprezecimile de finală ale Cupei Italiei, scor 2-4.

Parma a reușit să se califice în optimile Cupei Italiei după ce a trecut de Lecce, echipă din Serie A, la capătul unui meci cu șase goluri. Valentin Mihăilă a început meciul de miercuri seară titular și a fost integralist. Scorul a fost deschis de Sohm, în minutul 9, iar Bonny a dublat avantajul, în minutul 29.

Piccoli a redus din diferență în minutul 54, iar Strefezza a egalat, cu o execuție frumoasă, din afara careului, în minutul 76. Fabio Pecchia l-a trimis în teren pe Dennis Man în minutul 55, românul venind după trei goluri marcate în ultimele două meciuri.

• Dennis Man, cu Balonul de Aur câștigat de Leo Messi / Sursa foto: Twitter Parma

Dennis Man, din nou decisiv pentru Parma

Fotbalistul român și-a făcut rapid prezența pe teren simțită, iar în al patrulea minut de prelungiri a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat un adversar în careu și a trimis spre poartă, provocând autoglul lui Pongracic, care îi asigura Parmei calificarea. Tot Dennis Man a transformat un penalty în al șaptelea minut de prelungiri.

După o nouă prestație extrem de bună, Parma „a cerut Balonul de Aur” pentru Dennis Man. Pe contul oficial al clubului italian, responsabilii de social media au editat chipul fotbalistului român pe o fotografie cu Leo Messi.

7 goluri a marcat Dennis Man în acest sezon în 10 meciuri oficiale jucate la Parma, având și un assist.

Ce au scris italienii despre Dennis Man

Presa din Italia l-a lăudat pe Dennis Man pentru prestația pe care a avut-o, fotbalistul român fiind notat cu 7 de ParmaLive și tuttomercatoweb.com

„Imediat ce jocul nu se îndreaptă în direcția bună Pecchia se bazează pe el și românul răspunde: provoacă autogolul și înscrie penalty-ul care duce scorul la 4-2. Se află într-un moment fantastic, care sperăm să dureze pe cât de mult timp posibil”, a notat ParmaLive.

Valentin Mihăilă a fost notat cu 6.5 de sursa mai sus menționată: „Încearcă cu multă dorință și nu se retrage când e nevoie să ajute la faza defensivă. E aproape să marcheze la începutul reprizei secunde și provoacă portarul cu o lovitură liberă. Nu e încă la cel mai bun nivel, însă oferă tot ce poate în acest moment”.

„Parma se califică în optimi datorită lui. Intră și abia este văzut, însă cu un șut îi lasă în urmă pe toți jucătorii lui Lecce și provoacă autogolul lui Pongracic. Un minut mai târziu nu iartă de la punctul cu var”, au scris italienii de la tuttomercatoweb.com.