Jurnaliștii italieni, impresionați de progresul lui Dennis Man: "Goluri, assisturi și recorduri"

Dennis Man Parma Serie B Stranieri Dennis Man, jucător la Parma/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 18:23
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 18:42

Dennis Man trece printr-o perioadă foarte bună la Parma, în Serie B.

Internaționalul român a marcat o dublă pentru Parma, care a învins-o pe Ascoli cu scorul de 3-1, în deplasare, într-un meci din etapa a 11-a din Serie B.

Dennis Man a punctat în minutele 7 şi 34, celălalt gol al Parmei fiind reuşit de Adrian Bernabe (54). Pentru Ascoli a fost înscris de Fabrizio Caligara (13). Mijlocașul român a fost schimbat în minutul 62, iar Valentin Mihăilă a intrat la Parma în minutul 84.

Mijlocașul are 5 goluri marcate în 8 partide în acest sezon de Serie B, fiind devansat în clasamentul marcatorilor de Daniele Casiraghi (FC Sudtirol) - 7 goluri, Massimo Coda (Cremonese) - 7 goluri, şi Adrian Benedyczak (Parma) - 6 goluri.

Cuvinte de laudă la adresa lui Dennis Man

Jurnaliștii italieni nu au trecut cu vederea progresele făcute de internaționalul român, iar Stefano Pertoldi i-a făcut o descriere pozitivă jucătorului Parmei.

"Goluri, assisturi, recorduri. Este sezonul lui Dennis Man, fără îndoială, iar dubla cu Ascoli nu face decât să confirme acest lucru.

Românul a arătat în sfârșit randamentul pe care mulți credeau că îl are. Astăzi, Dennis Man este un jucător diferit și ca să vedeți acest lucru, nu trebuie  decât să observați cifrele din acest sezon și să le comparați cu cele din trecut", au scris cei de la SportParma.