VIDEO ParMAN! Dennis Man, 'dublă' pentru Parma și gol în două meciuri consecutive! Cum a înscris

Dennis Man Parma Serie B Stranieri Dennis Man în Ascoli - Parma / Sursa foto: Twitter
Data publicarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 18:36
Data actualizarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 18:40

Parma s-a deplasat la Ascoli în etapa cu numărul 11 din Serie B.

Parma țintește la promovare în acest sezon și este lider în clasamentul din Serie B, acolo unde a suferit o singur înfrângere în acest sezon în 11 meciuri jucate. Dennis Man a fost titular în duelul de sâmbătă seară, după ce în etapa trecută a marcat în victoria cu Como, scor 2-1.

Fotbalistul român a deschis scorul, în minutul 8, însă gazdele au reușit să egaleze, în minutul 13. Dennis Man însă și-a dus din nou echipa în avantaj, în minutul 34, după o acțiune individuală superbă, învingându-l pe portar cu un șut din interiorul careului.

• Dennis Man în Ascoli - Parma / Sursa foto: Twitter

Astfel, Dennis Man a ajuns la șase goluri marcate pentru Parma în acest sezon și un assist, în opt meciuri jucate în toate competițiile. Vestea este extrem de bună pentru selecționerul Edward Iordănescu. Tehnicianul a anunțat lista preliminară a stranierilor pentru meciurile cu Israel și Elveția din preliminariile EURO 2024.

Lotul preliminar al naționalei României pentru meciurile cu Israel și Elveția

PORTARI: Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ionuț RADU (Bournemouth | Anglia, 4/0);

FUNDAȘI: Deian SORESCU (Raków | Polonia, 14/0), Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 13/1), Alexandru PAȘCANU (Sporting Gijón | Spania, 0/0), Cornel RÂPĂ (Cracovia | Polonia, 5/0), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 11/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 18/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 25/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 23/1), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0), Andres DUMITRESCU (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius MARIN (Pisa | Italia, 13/0), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 50/3), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 33/4), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 64/14), Dennis MAN (Parma | Italia, 20/6), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 29/3), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 13/1), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 16/4), Alexandru DOBRE (Famalicão | Portugalia, 2/0), Andrei CORDEA (Al-Tai | Arabia Saudită, 5/0);

ATACANȚI: Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 6/2), George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 38/10), Denis ALIBEC (Muaiter | Qatar, 35/4), Florin ANDONE (CD Eldense | Spania, 25/2).