Vești proaste pentru Valentin Mihăilă! Cât va lipsi eroul naționalei după ce s-a accidentat cu Elveția

valentin mihaila Elveția - România nationala romaniei Parma Stranieri
Data publicarii: Vineri 23 Iunie 2023, 16:18
Data actualizarii: Vineri 23 Iunie 2023, 16:22

Naționala de fotbal a României a disputat două meciuri în luna iunie în Grupa I a calificărilor pentru EURO 2024.

Selecționata lui Edward Iordănescu a remizat de două ori: împotriva lui Kosovo (0-0) și împotriva Elveției (2-2), într-un meci în care Valentin Mihăilă a făcut show pe final, cu o „dublă” impresionantă.

Valentin Mihăilă s-a accidentat însă la finalul partidei de la Lucerna, iar potrivit GSP, fotbalistul s-ar fi accidentat în momentul în care a sprintat la al doilea gol suferind, astfel, o ruptură musculară.

Aceeași sursă a indicat faptul că Valentin Mihăilă va lipsi timp de trei-patru săptămâni. Vârful Parmei fusese introdus în minutul 57 al partidei cu Elveția, la 0-2, înlocuindu-l pe Ianis Hagi.

Elveția - România 2-2

Naționala Elveției a început în forță meciul de la Lucerna. Mai întâi, Mohamed Amdouni a deschis scorul în minutul 28, ca în minutul 41, înainte de pauză, să realizeze „dubla” și să creeze un avantaj de două goluri în fața „tricolorilor”.

În repriza secundă, Valentin Mihăilă a făcut show pe final! Fotbalistul a redus din diferență în minutul 89, iar în prelungirile partidei (90+2') a reușit să restabilească egalitatea și să aducă un punct important pentru selecționata lui Edi Iordănescu în calificările pentru EURO 2024.