Ilie Dumitrescu s-a convins, după Elveția - România 2-2: „Aici ne-au surprins!”

Ilie Dumitrescu Elveția - România EURO 2024 Nationala Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 19:00
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 19:06

Naționala de fotbal a României a disputat două meciuri în luna iunie în Grupa I a calificărilor pentru EURO 2024.

Selecționata lui Edward Iordănescu a remizat de două ori: împotriva lui Kosovo (0-0) și împotriva Elveției (2-2), într-un meci în care Valentin Mihăilă a făcut show pe final, cu o „dublă” impresionantă.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a remarcat maniera prin care reprezentativa Elveției a surprins naționala României la Lucerna. Dumitrescu a precizat că elvețienii au reușit să blocheze cinci adversari cu doar trei fotbaliști.

„Tot timpul au fost niște superiorități și aș vrea să le scot în evidență. Noi am jucat cu 5 pe linia de fund. Ce-a făcut adversarul? A stat tot timpul cu Vargas în bandă, ca să-l fixeze pe Manea, iar Shaqiri pe partea opusă, plus Amdouni în centru.

Tot timpul trei jucători ai Elveției fixau 5 jucători de la noi. E nevoie ca în anumite momente, și sunt echipe care fac lucrul acesta, exemplu pentru mine e Inter cu City, să formezi un pătrat la mijloc, pentru a face pressing.

Fundașii centrali trebuie să iasă din zona de confort și să facă pressing puțin mai avansat în zona de mijloc! Trei atacanți fixau linia noastră de 5. Hagi și Coman erau preocupați să marcheze fundașii laterali, iar tot timpul elvețienii aveau doi fundași centrali versus Alibec.

(...) Există o regulă foarte clară! În momentul în care se joacă mingea între linii, unul dintre fundașii centrali trebuie să facă pressing, când mingea e pe drum. Noi am avut trei apărători centrali contra lui Amdouni. Aici ne-a surprins pe noi Elveția! Ne-a fixat 5 jucători cu doar 3 de-ai lor”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Elveția - România 2-2

Naționala Elveției a început în forță meciul de la Lucerna. Mai întâi, Mohamed Amdouni a deschis scorul în minutul 28, ca în minutul 41, înainte de pauză, să realizeze „dubla” și să creeze un avantaj de două goluri în fața „tricolorilor”.

În repriza secundă, Valentin Mihăilă a făcut show pe final! Fotbalistul a redus din diferență în minutul 89, iar în prelungirile partidei (90+2') a reușit să restabilească egalitatea și să aducă un punct important pentru selecționata lui Edi Iordănescu în calificările pentru EURO 2024.