FOTO ȘI VIDEO Țineți-vă bine! Vlad Chiricheș, MVP în AC Milan - Cremonese: ”Un zid, de departe cel mai bun de pe teren”

Vlad Chiriches AC Milan Ciprian Tatarusanu Cremonese Serie A Stranieri
Data publicarii: Joi 04 Mai 2023, 08:43
Data actualizarii: Joi 04 Mai 2023, 08:50

Căpitanul naționalei a făcut un meci excelent și a fost schimbat cu aproximativ un sfert de oră înainte de final.

Cremonese a terminat la egalitate miercuri, în deplasare, cu AC Milan, scor 1-1, într-un meci al etapei a 33-a din Serie A în care românul Vlad Chiricheş a fost titular la oaspeţi.

Cu Ciprian Tătăruşanu, ca de obicei, rezervă a lui Mike Maignan, AC Milan a făcut un surprinzător egal în meciul de pe teren propriu cu echipa lui Vlad Chiricheş, Cremonese.

Milan a egalat greu, în minutul 90+3

Primul gol al meciului a fost înscris de David Okereke (77), iar Milan a egalat prin reuşita lui Junior Messias, din minutul 90+3.

În minutul 90+6 oaspeţii au rămas în zece după eliminarea lui Charles Pickel. Vlad Chiricheş a fost titular şi a ieşit de pe teren în minutul 73.

Cremonese este penultima în Serie A

Cremonese este pe penultimul loc în Serie A, cu 21 de puncte, iar Milan ocupă locul 7, cu 58 de puncte.

”Chiricheș MVP”, a scris Tuttomercatoweb, care l-a notat pe român cu 7:

”De departe cel mai bun de pe teren, a făcut zid în fața porții lui Carnesecchi. A jucat aproape șaptezeci și cinci de minute, menținând mereu ștacheta de concentrare ridicată. A făcut zid peste tot și peste toți, un test excelent”.

Gazzetta dello Sport despre Vlad Chiricheș: ”Prezioso”

Calciomercato a fost ceva mai rezervată cu Chiricheș, pe care l-a notat cu 6,5:

”Cu experiența sa reușește să aducă echipei șansa la victorie. Este suficient de agresiv pentru a le lua fața atacanților rossoneri”.

”Prezioso”, a scris și Gazzetta dello Sport despre român, care a primit 7.