Ianis Hagi alaves Antonio Sivera Atletico Madrid Horatiu Moldovan Stranieri
Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 08:20
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 08:31

Alaves și Atletico Madrid s-au întâlnit duminică în La Liga.

Alaves a învins-o duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, pe Atletico Madrid, în etapa a 32-a din La Liga.

Istoria partidei de pe Mendizorroza s-a scris în minutul 15, atunci când Kike Garcia i-a pasat lui Carlos Benavidez şi acesta a marcat primul gol al meciului.

Elevii lui Simeone au dominat repriza secundă, dar nu au reuşit să îl învingă pe portarul gazdelor, Antonio Sivera.

Mai mult, abia intrat în minutul 88, Luis Rioja a înscris superb, din voleu, patru minute mai târziu, din centrarea lui Carlos Vicente şi Alaves, victorioasă cu 2-0, poate să se gândească la viitorul sezon din La Liga.

Alaves se află pe locul 13, Atletico este pe 4

Cei doi internaţionali români prezenţi în loturile celor două echipe, mijlocaşul Ianis Hagi (Alaves) şi portarul Horaţiu Moldova (Atletico Madrid), au fost rezerve neutilizate.

În clasamentul campionatului spaniol Atletico Madrid este pe locul 4, cu 61 de puncte, iar Alaves se află pe locul 13, cu 35 de puncte.