VIDEO Start perfect de sezon pentru Alexandru Maxim! Super-gol înscris de român în prima etapă din campionatul Turciei

Alexandru Maxim Gaziantep Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 06 August 2022, 22:14
Data actualizarii: Sambata 06 August 2022, 22:15

Sivasspor și Gaziantep s-au întâlnit în runda inaugurală a noului sezon din Super Lig, scor 1-1.

Alexandru Maxim (32 ani) a confirmat încă o dată că este unul dintre cei mai buni oameni din lotul lui Gaziantep, asta după ce sezonul trecut a fost unul dintre cei mai buni marcatori. Mijlocașul român a început noul sezon cum nu se putea mai bine, cu un gol marcat în minutul 22 al partidei cu Sivasspor.

Alexandru Maxim, gol din lovitură liberă pentru Gaziantep

Fotbalistul a deschis scorul pentru echipa sa, cu o super execuție din lovitură liberă în duelul cu câștigătoarea Cupei Turciei. Alexandru Maxim a executat perfect lovitura, trimițând aproape de vinclu, de la aproape 20 de metri.

Gazdele au reușit să egaleze, în minutul 64, dintr-un penalty transformat fără probleme de ivorianul Max Gradel, iar Gaziantep a plecat cu un punct în startul noului sezon.

Alexandru Maxim a reușit să marcheze 29 de goluri și să ofere 10 pase decisive în cei doi ani petrecuți la Gaziantep.

• 3.5 milioane de euro este cota mijlocașului român conform Transfermarkt.