Și-a pierdut Sorescu locul de titular la Rakow? Explicația polonezilor pentru absența din meciul cu Slavia Praga

Deian Sorescu Conference League Raków Czestochowa Slavia Praga Stranieri
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 09:16
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 09:21

Deian Sorescu a adunat doar 23 de minute în acest sezon la Rakow.

Deian Sorescu (24 ani) nu a apucat să debuteze în acest sezon de campionat pentru Rakow, cu toate că au trecut deja 4 etape de la startul noii ediții. Fostul jucător al lui Dinamo a prins doar 23 de minute în preliminariile UEFA Conference League, 21 minute cu FC Astana și doar 2 minute cu Spartak Trnavara.

Sorescu nu mai are locul de titular asigurat la Rakow

Marek Papszun (48 ani) nu a mizat pe Sorescu nici în meciul cu Slavia Praga, de pe teren propriu, din playoff-ul Conference League, unde gazdele au obținut o victorie uriașă, 2-1. Iar acest lucru i-a surprins și pe jurnaliștii polonezi, însă înțeleg decizia antrenorului, având în vedere că Sorescu a avut unele probleme medicale.

„O ușoară surpriză a fost lipsa lui Deian Sorescu chiar și de pe bancă. Motivul absenței era de înțeles. Românul a ratat meciul din cauza unei accidentări. Cu toate acestea, acest lucru nu schimbă faptul că antrenorul lui Rakow a trimis în luptă tot ce avea mai bun”, scrie publicația sportdziennik.com.

De când s-a transferat la Rakow, Sorescu a bifat 18 meciuri în toate competițiile, în care a reușit să marcheze două goluri și să ofere două pase decisive. De asemenea, internaționalul român și-a trecut în palmares o Cupă și o Supercupă a Poloniei.