VIDEO Seară neagră pentru Tătărușanu. A încasat goluri din toate pozițiile și a ajuns la trei eșecuri consecutive

Ciprian Tatarusanu Abha Club Al Wehda Arabia Saudita Stranieri
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:10
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:11

Ciprian Tătărușanu (37 de ani), portarul care a semnat cu saudiții de la Abha Club în august, traversează o perioadă complicată la noua echipă.

Vineri seară, Abha, cu Ciprian Tătărușanu integralist, a suferit un eșec drastic pe terenul lui Al Wehda, scor 0-4, în runda a șaptea din campionatul Arabiei Saudite.

Ciprian Tătărușanu a încasat patru goluri de la Al Wehda

Al Wehda a deschis scorul după opt minute. Australianul Craig Goodwin a deschis scorul, după două intervenții ale lui Tătărușanu, iar Abdullah Al Hafith a stabilit scorul pauzei în minutul 24, când l-a învins pe portarul român cu o lovitură de cap, după un corner.

Gazdele au continuat să domine și în actul secund, iar marocanul Faycal Fajr a dus scorul la 3-0 în minutul 65, cu un șut din prima la colțul scurt de la aproximativ 20 de metri, la care Tătărușanu nu a avut replică. Scorul final a fost stabilit de nigerianul Odion Ighalo, fost atacant la Manchester United, care a rămas nemarcat în fața porții și a finalizat pentru 4-0.

În ciuda celor patru goluri primite, Tătărușanu a fost desemnat cel mai bun jucător al lui Abha Club. Portarul român a primit nota 7,5 din partea celor de la Sofascore grație celor opt parade avute pe parcursul jocului.

Abha Club a ajuns la trei eșecuri consecutive în Arabia Saudită și ocupă locul 13 după 7 etape, cu doar 6 puncte acumulate. În runda următoare, echipa lui Ciprian Tătărușanu va primi vizita lui Al Riyadh.