"Sapunaru si-a pierdut capul!" Fundasul roman a facut prapad la Benfica - Porto! Cum il critica portughezii:

Cristian Sapunaru FC Porto Stranieri
Data publicarii: Joi 21 Aprilie 2011, 16:34
Data actualizarii: Joi 21 Aprilie 2011, 16:33

Sapunaru a jucat bine in Benfica 1-3 Porto, dar a comis-o rau de tot la finalul meciului. A sarit la bataie si s-a ales cu cartonas rosu.

Fostul rapidist a primit un cartonas rosu dupa incheierea meciului de pe Stadionul Da Luz,  pentru reprosuri aduse arbitrului. Si mai nervos dupa decizia centralului, Sapunaru a sarit la bataie cu stewarzii.

Maisfutebol.pt scrie ca Sapunaru "si-a pierdut capul" la finalul meciului castigat de FC Porto, cu scorul de 3-1, in fata formatiei Benfica, rezultat ce i-a adus calificarea in finala Cupei Portugaliei.

"Ultimele minute au fost cu mari emotii pentru fundasul roman, care a vazut un al doilea cartonas galben dupa fluierul final al lui Carlos Xistra. Sapunaru a avut o prestatie buna pe partea dreapta, participand la multe atacuri. Insa, dupa al treilea gol al echipei sale, cu zece minute inainte de final, l-a faultat in careu pe Saviola in mod neasteptat. Arbitrul Carlos Xistra a indicat penalty, iar Sapunaru si-a pierdut capul.

FC Porto, cu trei goluri in deplasare, isi pastra avantajul, insa romanul a devenit disperat. Si-a ridicat mainile, a protestat la decizia arbitrului si s-a dus la banca sa-i ceara antrenorului Villas Boas sa-l schimbe, ceea ce s-a si intamplat cu trei minute inainte de final", scrie sursa citata.

Site-ul maisfutebol mentioneaza ca, dupa fluierul final, jucatorul roman a inceput sa-i reproseze din nou arbitrului deciziile luate, acesta aratandu-i al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu. Apoi, Sapunaru a intrat in conflict si cu stewarzii de pe stadion, fiind calmat cu greu.

Sapunaru a mai fost protagonistul unor incidente tot la finalul unui meci intre Benfica si FC Porto, disputat pe 20 decembrie 2009, in urma carora romanul a fost suspendat initial sase luni. Apoi, pedeapsa sa a fost redusa la patru etape.

sursa: Mediafax.