FOTO ȘI VIDEO Românul de 21 de ani care i-a cucerit pe italieni la debutul ca titular în Serie A împotriva lui Juventus: ”Una grande figura”!

Flavius Daniliuc dusan vlahovic Juventus Torino Salernitana Serie A Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 14:00
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 13:57

Flavius Daniliuc a fost integralist în egalul obținut de Salernitana pe terenul lui Juventus Torino, scor 2-2.

Fundașul central austriac de origine română Flavius Daniliuc (21 de ani) a fost titularizat în premieră la Salernitana în meciul cu Juventus Torino disputat duminică în etapa a șasea din Serie A, scor 2-2.

Meci nebun: Juventus a egalat în '90+3, au urmat trei eliminări în '90+6

Antonio Candreva ('18) și Krzysztof Piatek ('45+5 - din penalty) au dus scorul la un surprinzător 2-0 la pauză pentru oaspeții de pe ”Juventus Stadium”, însă gazdele au revenit prin fundașii centrali Gleison Bremer ('51) și Leonardo Bonucci ('90+3, egalare după un penalty ratat).

După trei eliminări în al șaselea minut al prelungirilor (Arkadiusz Milik și Juan Cuadrado de la Juve, respectiv Federico Fazio de la Salernitana), meciul s-a încheiat în minutul 90+12!

Folosit pe postul de fundaș central într-un sistem 3-5-2, Daniliuc, care debutase etapa trecută în Serie A (a intrat în minutul 57 în 2-2 acasă cu Empoli), a făcut un meci foarte bun.

Presa din Italia: Daniliuc a câștigat duelul cu Vlahovic

Tuttomercatoweb i-a dat nota 6,5, explicând: ”La primul său meci ca titular, românul (n.r. - Daniliuc este internațional de juniori și de tineret al Austriei) a lăsat o impresie bună (n.r. - ”una grande figura” în original). S-a luptat cu Vlahovic și a cedat foarte puțin în fața sârbului”.

”La debutul său ca titular, a condus apărarea în cel mai bun mod cu putință, chiar dacă a început apoi să sufere”, a scris și Eurosport.it, care i-a dat doar 6, însă cea mai mare notă dintre fundașii Salernitanei.

Iar Calciomercato l-a notat cu 7, după ce a subliniat efortul depus cu succes de Daniliuc în duelurile cu golgheterul Dusan Vlahovic.

”Debutant, dar a jucat ca un veteran. A făcut puține greșeli, a fost mereu calm și lucid. Surprinzător”, a scris și La Repubblica, publicație în care Daniliuc a primit 6,5.

Andrei Moțoc, rezervă la Salernitana în meciul cu Juventus

Fotbalistul născut în Viena din părinți români a jucat până acum la Real Madrid (juniori), Bayern Munchen (juniori și echipa a doua) și Nice (Ligue 1), de unde s-a transferat luna trecută la Salernitana.

În egalul cu Juventus, la Salernitana s-a aflat pe banca de rezerve și Andrei Moțoc, mijlocaș defensiv sau fundaș central în vârstă de 20 de ani pe care sport.ro l-a prezentat în exclusivitate în luna ianuarie.

Moțoc, care are cetățenie română, a debutat însă recent pentru naționala de tineret a Republicii Moldova.