VIDEO Românul Andrei Coubiș de la AC Milan, fabulos în Youth League. Execuția prin care a deblocat tabela în primele minute de joc

andrei coubis AC Milan youth league Stranieri
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2022, 17:28
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2022, 18:05

Andrei Coubiș a înscris în duelul din Youth League dintre AC Milan U19 și Red Bull Salzburg U19.

UPDATE 18:00 Confruntarea dintre AC Milan U19 și Red Bull Salzburg U19 s-a terminat la egalitate, 1-1. Andrei Coubiș a deblocat tabela în minutul 10, dintr-o lovitură de penalty, iar Karim Konate a marcat golul egalizator în repriza secundă, în minutul 66.

știre inițială

AC Milan U19 se află în grupa E din Youth League, alături de Dinamo Zagreb U19, Red Bull Salzburg U19 și Chelsea U19, în această ediție.

În meciul cu Red Bull Salzburg, internaționalul de la reprezentativa under-19 a României, Andrei Coubiș, a înscris în minutul 10 din penalty, deblocând, în acest sens, tabela de marcaj încă din startul partidei.

Cariera lui Andrei Coubiș

Andrei Coubiș, născut la Milano din părinți români, a evoluat până acum la grupele U17, U18 și U19. În sezonul trecut, fundașul a jucat în 38 de meciuri (35 ca titular) la formația Primavera, reușind să își treacă în cont două pase decisive.

Coubiș (1,89m) este la bază fundaș dreapta, însă până acum a mai fost folosit ca stoper sau mijlocaș la închidere.

Fundașul de la Milan a făcut parte din lotul României U19 la Campionatul European de luna trecută. El a evoluat în toate meciurile din grupă și a marcat un gol în duelul cu Franța, pierdut la limită de tricolori, scor 0-1.