Remize pentru echipele românilor Răzvan Marin și Radu Drăguşin în Serie A

Razvan Marin radu dragusin Serie A Stranieri Răzvan Marin
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 21:36
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 21:40

Răzvan Marin a fost titular în meciul încheiat la egalitate duminică de Cagliari la Empoli, 1-1, în etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Italiei, acelaşi scor fiind reuşit de Salernitana, cu Radu Drăguşin integralist, în întâlnirea din deplasare cu Genoa.

Din articol

Marin a luat un cartonaş galben în minutul 71 şi a fost înlocuit opt minute mai târziu de atacantul Leonardo Pavoletti, care a reuşit golul egalării. Drăguşin a văzut şi el un cartonaş galben în minutul 75. Cei doi jucători români au fost criticaţi de site-ul Tutto MercatoWeb pentru evoluţiile lor din această etapă, primind cele mai mici note de la echipele lor.

Marin a fost notat cu 5 de TMW, care a scris: "Meci de uitat pentru mijlocaş, care încă din primele minute a riscat jucând câteva mingi în careul lui Cagliari. Mai mult, golul lui Empoli a venit după o greşeală a sa."

Despre Drăguşin, notat cu 4,5, TMW a scris: "Cu adevărat un meci slab pentru fostul jucător al Sampdoriei, vinovat la faza golului şi mereu depăşit."

Cagliari a coborât pe locul 18, primul retrogradabil, având 21 de puncte după 25 de jocuri. Salernitana este lanterna roşie, cu 12 puncte după 24 de jocuri.

În prima partidă a zilei, AC Milan a învins-o cu 1-0 acasă pe Sampdoria şi a urcat pe prima poziţie a clasamentului, cu un punct mai mult decât marea rivală Inter Milano, ce are un meci mai puţin disputat.

Golul a fost reuşit în minutul 8 de Rafael Leao, lansat chiar de portarul lui Milan, Mike Maignan. Goalkeeperul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gazde. Milan are acum 55 de puncte, unu mai mult decât Inter, care are 24 de jocuri disputate, şi două mai mult decât Napoli, ce a jucat 25 de meciuri.

Sâmbătă, în derby-ul etapei, Napoli a remizat acasă cu Inter Milano, scor 1-1. Napoli a deschis scorul prin penalty-ul transformat de Lorenzo Insigne în minutul 7. Edin Dzeko a egalat în minutul 47. Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă sâmbătă la Inter.

Tot sâmbătă, Ştefan Radu a jucat din minutul 78 pentru Lazio, care a învins-o cu 3-0 pe Bologna la Roma.

Rezultate

Duminică

AC Milan - Sampdoria 1-0

A marcat: Rafael Leao (8)

Empoli - Cagliari 1-1

A marcat: Pinamonti (38), respectiv Pavoletti (84)

Genoa - Salernitana 1-1

Au marcat: Destro (32), respectiv Bonazzoli (45+1)

Verona - Udinese 4-0

Au marcat: Depaoli (2), Barak (31), Caprari (66), Tameze (85)

Sâmbătă

Lazio Roma - Bologna 3-0

Au marcat: Immobile (13 - penalty), Zaccagni (53, 63)

Napoli - Inter Milano 1-1

Au marcat: Insigne (7 - penalty), respectiv Dzeko (47)

Torino - Venezia 1-2

Au marcat: Brekalo (5), respectiv Haps (38), Crnigoj (46)

Duminică mai au loc meciurile Sassuolo - AS Roma şi Atalanta Bergamo - Juventus Torino, pentru ca luni să se joace partida Spezia - Fiorentina.