Răzvan Marin, box și rugby contra lui Juve: 95 de secunde jucate și un eseu

Razvan Marin Empoli juventus Stranieri
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 21:18
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 21:19

Răzvan Marin (27 de ani) a fost introdus la Empoli pe finalul partidei cu Juventus, scor 1-1, în runda #22 din Serie A.

Liderul Juventus a făcut un pas greșit în lupta pentru titlul din Serie A. Torinezii au jucat din minutul 18 în inferioritate numerică, după ce atacantul Arkadiusz Milik a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Totuși, tot Juventus a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Dusan Vlahovic a marcat în minutul 50, după un corner, însă Empoli a restabilit egalitatea 20 de minute mai târziu, când Tommaso Baldanzi l-a învins pe Wojciech Szczesny cu un șut din afara careului.

Răzvan Marin a fost introdus în minutul 90+4 și a prins aproximativ 95 de secunde pe teren. Mijlocașul român s-a dus direct să execute o lovitură liberă de la 30 de metri de poarta lui Juventus, însă a trimis mult peste.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar punctul este foarte important pentru Empoli, care luptă pentru evitarea retrogradării. Trupa lui Răzvan Marin ocupă locul 19, penultimul, cu 17 puncte, la o lungime în spatele ultimei poziții care asigură salvarea.

De partea cealaltă, Juventus este lider în Italia, cu 53 de puncte, însă are două meciuri în plus față de Inter Milano, 51 de puncte.

Răzvan Marin a fost titular în doar unul dintre ultimele șase jocuri ale lui Empoli din campionat.