VIDEO Radu Drăgușin ”il migliore” vs Răzvan Marin ”in difficoltà”! Ce note au primit cei doi tricolori în ultima etapă din Serie A

radu dragusin Andres Sfait Echipa Nationala Rares Burnete Razvan Marin Stranieri
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 09:53
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 10:02

Naționala României întâlnește în această lună reprezentativele din Israel și Kosovo în preliminariile Euro 2024.

Juventus Torino a dispus duminică, în deplasare, scor 2-0, gruparea Empoli, unde evoluează şi mijlocaşul român Răzvan Marin.

Juventus a condus cu 1-0 la pauza meciului de la Empoli, disputat în etapa a treia din Serie A. Autorul golului a fost Danilo, în minutul 24.

Goluri anulate unul după altul de VAR în Empoli - Juventus 0-2

Torinezii au avut un gol anulat, în minutul 11. Gatti reuşise să înscrie, dar consultarea VAR a adus după sine anularea golului pentru un fault în atac al lui Danilo, scrie news.ro.

La 1-0, în minutul 37, portarul gazdelor, Berisha, a apărat un penalty executat de Vlahovic.

În minutul 66 arbitrul a mai anulat un gol al lui Juventus, înscris de Pogba, pentru o poziţie de ofsaid la Vlahovic.

Oaspeţii au reuşit însă să îşi mărească avantajul în minutul 82, prin reuşita lui Chiesa. Juventus a câştigat cu 2-0 şi are 7 puncte din trei etape, ceea ce îi plasează pe locul 3 în clasament.

Răzvan Marin, înlocuit în minutul 72

La Empoli, Răzvan Marin a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 72.

”In difficoltà”, a scris Tuttomercatoweb despre Răzvan Marin, pe care l-a notat cu 5,5:

”Zanetti (n.r. - antrenorul Paolo Zanetti) îi încredințează sarcina de a descompune jocul adversarilor, dar el se confruntă adesea cu probleme sub presiune, nereușind să <<fure>> un număr suficient de mingi de la mijlocașii bianconeri”.

Radu Drăgușin a făcut un meci foarte bun în Torino - Genoa 1-0

Excelent s-a descurcat însă Radu Drăgușin în Torino - Genoa 1-0, gol înscris în minutul 90+4 de Nemanja Radonjic, fostul fotbalist de la Academia Hagi.

”Il migliore”, a scris Gazzetta dello Sport despre fundașul central de la Genoa, care a primit nota 7:

”Rezistă fără mari dificultăți la fizicul lui Zapata, este bun în duelurile corp la corp, dar și atunci când trebuie să anticipeze pericolul. Sare în zona adversă cu o sincronizare bună, chiar dacă nu reușește să înscrie”.

Lecce - Salernitana 2-0, cu doi români pe banca de rezerve

Într-o altă partidă, Lecce a învins pe Salernitana cu 2-0, prin golurile înscrise de Krstovic (min. 6) şi Strefezza (min. 90+8, din penalty).

Atacantul român Rareş Burnete a rămas rezervă neutilizată la Lecce, la fel ca mijlocașul ofensiv Andres Sfait la Salernitana.