VIDEO EXCLUSIV Radu Drăgușin, fără minute contra lui Manchester City: "Se gândește dacă va fi vreodată titular / Arta apărării"

radu dragusin Cupa Angliei Manchester City Micky van de Ven Tottenham Stranieri Radu Drăgușin, pe bancă la Tottenham - Manchester City / Foto: Captură Pro Arena
Alexandru Stănilă
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 00:30
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 00:44

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost rezervă neutilizată la Tottenham în meciul cu Manchester City, scor 0-1, disputat în 16-imile de finală ale Cupei Angliei.

Partida de pe Tottenham Hotspur Stadion a fost dominată de City, care a dat lovitura târziu, în minutul 88, după un gol marcat de Nathan Ake. Kevin De Bruyne a trimis o centrare din corner în careul mic, portarul Vicario a fost incomodat și a respins neconvingător, iar Ake a fost pe fază și a împins mingea în plasă.

Radu Drăgușin, rezervă neutilizată la Tottenham în meciul cu Manchester City

Spre deosebire de meciul cu Manchester United (2-2), din Premier League, când a debutat și a fost introdus pentru ultimele 10 minute, Radu Drăgușin a rămas pe banca de rezerve. Ange Postecoglou a preferat să mizeze pe cuplul obișnuit de fundași centrali format din căpitanul și campionul mondial Cristian Romero și olandezul Micky Van de Ven.

Ange Postecoglou a efectuat doar trei schimbări: Skipp și Maddison au intrat pe teren în minutul 72, când au ieșit Johnson și Bentancur, iar tânărul atacant Scarlett a fost aruncat în luptă în minutul 90+1, după golul lui City, în locul lui Hojbjerg.

Micky van de Ven a făcut un meci uriaș: "Drăgușin se întreabă dacă va fi vreodată titular"

Remarcatul serii din tabăra lui Tottenham a fost Micky van de Ven, teoretic jucătorul cu care Drăgușin luptă pentru postul de titular. Olandezul de 22 de ani a avut câteva intervenții excelente și a impresionat prin statisticile sale.

Van de Ven a evitat un gol ca și făcut în minutul 48. Oscar Bobb a centrat în careu pentru Julian Alvarez, argentinianul a rămas față în față cu Vicario, însă Van de Ven a reușit o alunecare in-extremis prin care a deviat mingea în corner.

Intervenția fundașului de la Tottenham a fost remarcată inclusiv de contul oficial de Twitter al FA Cup: "Arta apărării, de Micky van de Ven", a fost descrierea folosită de englezi.

Van de Ven s-a remarcat și în prima repriză. În minutul 22, Phil Foden putea rămâne într-o situație de unu la unu cu Vicario, însă stoperul lui Spurs s-a repliat foarte rapid, i-a luat fața englezului și a respins în aut.

Văzând prestația lui Micky van de Ven, Camden New Journal a subliniat cât de greu îi va fi lui Radu Drăgușin să se impună printre titularii lui Spurs: "Drăgușin trebuie să se gândească: 'Stai puțin, voi fi vreodată titular?' Micky arată ca un Rolls Royce în seara asta!".

"Van de Ven e foarte bun, fundaș perfect pentru Premier League", "E ireal, un jucător senzațional", "Ce jucător e Van de Ven", "Are potențialul de a ajunge la înălțimea conaționalului Van Dijk", "Spurs are unul dintre cei mai buni fundași centrali din campionat. Van de Ven e altă clasă", au fost câteva dintre numeroasele comentarii ale microbiștilor de pe Twitter, în timpul jocului.

• Micky van de Ven, produs al echipei olandeze FC Volendam, a fost cumpărat în august 2021 de Wolfsburg, pentru 10,5 milioane de euro. După două sezoane în Bundesliga, tânărul stoper a fost achiziționat de Tottenham pentru 40 de milioane de euro, în august 2023.
  • Van de Ven a fost titularizat de Tottenham la doar trei zile după transfer, în prima etapă din Premier League. Doar o accidentare l-a scos din calculele lui Postecoglou în perioada noiembrie - decembrie, iar în startul acestui an s-a recuperat și a revenit printre titulari.

Cifrele lui Micky van de Ven din Tottenham - Manchester City 0-1, conform SofaScore

Ce urmează pentru Radu Drăgușin

Cel mai probabil, Tottenham va încheia încă un sezon fără trofeu câștigat. Eliminată din Cupa Angliei și Cupa Ligii Angliei, trupa lui Postecoglou va fi angrenată până în vară doar în Premier League.

Spurs ocupă locul 5, cu 40 de puncte, la opt lungimi în spatele liderului Liverpool. Pentru echipa lui Radu Drăgușin urmează două meciuri cu echipe din partea inferioară a clasamentului: Brentford (31 ianuarie) și Everton (3 februarie).