VIDEO Radu Drăgușin, desființat în presa din Italia după meciul cu Atalanta: „Și-a condamnat echipa!” Ce reproșuri i se aduc

radu dragusin Salernitana Stranieri
Data publicarii: Marti 03 Mai 2022, 17:46
Data actualizarii: Marti 03 Mai 2022, 17:52

Stoperul român nu a intrat cu noroc în meciul cu Atalanta.

Salernitana a obținut o remiză cu Atalanta, 1-1, în runda a 34-a din Seria A. Doar că nou-promovata a fost la câteva minute de a-i smulge o victorie echipei pregătite de Gian Piero Gasperini (64 ani), clubul din Bergamo egalând în minutul 88, prin Mario Pasalic (27 ani).

În ultimele 5 minute, Davide Nicola (49 ani) l-a aruncat și pe Radu Drăgușin (20 ani) în luptă, pentru a-și betona defensiva. Doar că fundașul nu a ieșit în același timp cu cochipierii săi la offside și i-a permis jucătorului croat să egaleze. Iar această eroare l-a costat pe fundașul român, jurnaliștii italieni i-au reproșat modul în care a interpretat faza.

„În mod normal nu ar fi trebuit notat, dar greșeala de la gol a fost horror. Și-a condamnat echipa, care merita să câștige cele trei puncte și să producă surpriza. Excluderea sa dintre titulari arată a respingere, este una dintre noile achiziții care nu s-a impus”, a scris Tuttomercatoweb.com, care i-a acordat nota 5,5.

Nici Sportmediaset nu l-a iertat pe Drăgușin: „Deloc norocoasă introducerea sa în teren spre sfârșit. A fost prea lent la cornerul gazdelor ce a precedat golul lui Pasalic”.

36 minute în ultimele 8 etape

Când a ajuns la Salernitana, Radu Drăgușin și-a câștigat instant locul de titular, fiind prezent în „primul 11” 5 meciuri consecutive. Doar că în ultimele două luni, Davide Nicola nu a mai mizat pe stoperul român, iar Drăgușin a adunat 36 de minute în ultimele 8 partide, fiind introdus doar de două ori în actul secund.