Andrei Rațiu, titular în eșecul lui Rayo Vallecano! Cât s-a încheiat meciul cu Girona

Andrei Ratiu la liga Rayo Vallecano Stranieri
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 17:09
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 17:10

Rayo Vallecano a primit vizita celor de la Girona sâmbătă după-amiază.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a etapă din primul eșalon al Spaniei, pe stadionul „Campo de Futbol de Vallecas”, din Madrid. Rayo Vallecano a pierdut însă cu 1-2 în fața Gironei.

După meciul în care a dat presa iberică peste cap (0-0 vs. Real Madrid), Andrei Rațiu a fost titularizat și cu Girona. Dar chiar și așa, echipa a pierdut. 78 de minute l-a ținut Francisco Rodriguez pe român pe suprafața de teren.

Alvaro Garcia (Vallecano) a deschis scorul în minutul cinci. Doar că avantajul nu a durat foarte mult, iar Girona a restabilit egalitatea spre finalul primei părți, prin golul înscris de Artem Dovbyk din minutul 42.

În repriza secundă, Savio a dus scorul la 2-1 în favoarea Gironei, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute din partida de pe „Campo de Futbol de Vallecas”.

După 13 meciuri desfășurate în primul eșalon al Spaniei, Rayo Vallecano se situează pe locul nouă cu 18 puncte. Patru victorii, șase rezultate de egalitate și trei înfrângeri a înregistrat clubul până acum.

Reacția lui Andrei Rațiu după ce spaniolii au scris că l-a "anihilat" pe Vinicius

Andrei Rațiu a fost aclamat de spanioli după evoluția cu Real Madrid: "Cât de bun e! L-a anihilat pe nimeni altul decât Vinicius", a scris jurnalistul Joel del Rio, de la Marca, despre faza din minutul 64 în care românul a reușit un sprint extraordinar pentru a-i lua fața lui Vinicius, scăpat pe contraatac.

"Am aflat doar cu câteva ore înainte de meci că voi fi titular, dar mă gândeam că aș putea debuta. Evoluasem bine în Cupa Spaniei și știam că Balliu, coechipierul meu de pe același post, are ceva probleme medicale. M-am setat și pregătit mental pentru asta, pentru faptul că voi juca. Și m-a ajutat.

Deloc (n.r.- dacă a avut emoții)! Sincer! Păi, dacă aveam emoții, era mult mai greu decât a fost. Diferență uriașă, realitatea față de așteptări. Presing-ul lor agresiv, foarte sus, plus senzația că e atât de greu să îi depășești în duelurile unu la unu… Îmi pare rău că nu ne-am putut crea mai multe ocazii.

Am încercat pe contre, dar atât s-a putut. Am avut un sprint cu Camavinga, pe care l-am câștigat, dar mă gândeam în timp ce alerg că e incredibilă viteza lui! Mă așteptam la alți adversari să aibă super viteză, nu tocmai la Camavinga.

Am făcut schimb de tricouri cu Vinicius și atât. Nu prea le ardea de vorbit, îți dai seama, erau foarte supărați, după un 0-0 acasă", a spus Andrei Rațiu, potrivit ProSport.