Olimpiu Moruțan, trecut pe linie moartă la Galatasaray? Ce eu remarcat turcii

Olimpiu Morutan Galatasaray Stranieri
Data publicarii: Duminica 05 Decembrie 2021, 12:50
Data actualizarii: Duminica 05 Decembrie 2021, 12:54

Olimpiu Moruțan (22 de ani) prinde din ce în ce mai puține minute la Galatasaray, în ciuda faptului că a avut evoluții apreciate în Turcia.

Publicația turcă Ajansspor a remarcat că Moruțan a ajuns la trei meciuri consecutive în care nu prinde primul 11. Cu Yeni Malatyaspor (0-0) a fost rezervă neutilizată, iar contra celor de la Marseille (4-2) și Altay (2-2) a fost introdus în repriza secundă.

Olimpiu Moruțan, trecut pe linie moartă la Galatasaray?

"A ieșit din primul 11 în ultimele trei meciuri, deși a atras cel mai mult atenția la Galatasaray și este văzut chiar drept transferul anului. În absența lui Cicâldău din echipa de start, a surprins faptul că afost lăsat rezervă la meciul cu Altay", a scris sursa citată.

Totodată, turcii au remarcat că internaționalul român nu a fost niciodată integralist la Galatasaray de la transferul din această vară: "Deși Galatasaray nu a jucat niciodată 90 de minute, este de așteptat să primească mai multă responsabilitate în echipă".

După plecarea de la FCSB, Moruțan a strâns la Galatasaray 18 meciuri, trei goluri și trei pase decisive.

Galatasaray, locul 6 în Turcia, se pregătește pentru partida cu Lazio, din Europa League, programată joi, de la ora 22:00, care va fi transmisă EXCLUSIV pe VOYO.RO.

Terim, criticat pentru că l-a ținut pe Moruțan rezervă

Presa din Turcia nu a trecut neobservată această schimbare, iar cei de la Cumhuriyet au scris despre acest subiect.

"Ok, nu e Cicâldău, dar atunci de ce îl bagi pe Moruțan, omul paselor fine, abia în minutul 70?! Nu știu dacă trebuie să-l întrebăm asta pe Ateș, Inan sau Terim.

Nu este posibil să joci fără un actor creativ. Este precum mâncarea slabă", a scris sursa citată.

Pentru prima dată din 22 septembrie, niciun român nu a fost titular pentru Galatasaray. Alexandru Cicâldău a fost depistat pozitiv cu COVID-19, așa cum a anunțat presa din Turcia.