O nouă umilință pentru echipa lui George Pușcaș! Reading are cea mai slabă apărare și e aproape de retrogradare

Stranieri
Data publicarii: Sambata 29 Ianuarie 2022, 18:52
Data actualizarii: Sambata 29 Ianuarie 2022, 18:57

Reading poate ajunge pe loc retrogradabil în următoarele zile, în funcție de rezultatele din Championship.

Sâmbătă, în runda cu numărul 29 din Championship, Reading a pierdut clar pe terenul lui Queens Park Rangers, scor 0-4. După 37 de minute, gazdele conduceau deja cu 3-0, în urma dublei lui Lyndon Dykes și a golului marcat de Luke Amos.

Reading, echipa lui George Pușcaș, aproape de retrogradare

George Pușcaș a fost titularizat la Reading, însă a fost primul jucător schimbat din echipa lui Veljko Paunovic, atacantul român fiind înlocuit la pauză de mijlocașul Oviemuno Ejaria. QPR a stabilit scorul final în minutul 51, când Jimmy Dunne a înscris al patrulea gol al gazdelor.

Reading a ajuns la cinci înfrângeri consecutive și are cea mai slabă apărare din Championship - nu mai puțin de 55 de goluri încasate în 28 de etape.

Echipa lui George Pușcaș ocupă locul 21, ultimul care asigură menținerea în Championship, cu 22 de puncte. Sub Reading se află trei formații care au disputat mai puține meciuri - Peterborough (20p), Derby County (14p) și Barnsley (14p).

• În urmă cu patru etape, Reading pierdea pe teren propriu contra lui Fulham, scor 0-7.

Pentru Pușcaș a fost meciul cu numărul 27 disputat în acest sezon la Reading. Atacantul a înscris doar două goluri în toate competițiile și a oferit o pasă decisivă.