Manchester City Bournemouth Ionut Radu Premier League Stranieri Ionuț Radu, titular în Manchester City - Bournemouth 6-1 / Foto: Imago
Data publicarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 19:08
Data actualizarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 19:07

Ionuț Radu a fost titular la Bournemouth în eșecul drastic suferit pe terenul lui Manchester City, scor 1-6, în runda a 11-a din Premier League.

Titular pentru a treia oară la Bournemouth după ce căpitanul Neto s-a accidentat, Ionuț Radu a avut un meci foarte dificil contra campioanei din Anglia. Portarul român a avut douar două intervenții și a încasat șase goluri.

Manchester City i-a umplut poarta lui Ionuț Radu

Manchester City a deschis scorul după jumătate de oră, când Jeremy Doku a realizat un un-doi cu Rodri și l-a învins pe Radu cu un șut bine plasat. Același Doku a pasat decisiv la golul lui Bernardo Silva, două minute mai târziu, iar belgianul a contribuit decisiv și la golul 3, din minutul 38, când șutul său a fost deviat în poartă de Akanji.

• Ionuț Radu, titular în Manchester City - Bournemouth 6-1 / Foto: Imago

În actul secund, Manchester City a făcut 4-0 după golul lui Phil Foden, din minutul 64. Bournemouth a redus din handicap 10 minute mai târziu grație lui Luis Sinisterra, iar City a mai înscris de două ori pe final prin Bernardo Silva și Nathan Ake.

Erling Haaland a fost titular la Manchester City și a fost înlocuit la pauză cu Phil Foden. Omul meciului a fost Jeremy Doku, care a marcat un gol și a oferit patru pase decisive.

Pentru Ionuț Radu a fost al treilea meci consecutiv la Bournemouth, după cele cu Burnley (2-1), din Premier League și Liverpool (1-2), din Cupa Ligii Angliei. Echipa portarului român are 6 puncte în 11 etape și ocupă locul 17 în Premier League, în timp ce Manchester City este lider, cel puțin temporar, cu 27 de puncte.