Italienii îl venerează pe Valentin Mihăilă: ”Categoric”

Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 08:49
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 08:48

Valentin Mihăilă (23 de ani) se află la Parma din octombrie 2020.

Cotat la cinci milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, internaționalul român mai are contract cu echipa din al doilea eșalon până la finele sezonului 2024/25.

• Valentin Mihăilă a contribuit la revenirea Parmei din meciul cu Palermo, încheiat 3-3, când a reușit să marcheze în minutul 90+1 și să imprime speranța pe chipul fanilor aflați pe stadion

Presa din Italia l-a aclamat pe Valentin Mihăilă după ce a fost un factor cheie al partidei de pe ”Stadio Ennio Tardini”, iar Massimo Susic, un fost fundaș central de la Parma, actualmente antrenor la Pordenone, a avut doar cuvinte de laudă la adresa românului.

”Dacă poate fi o încurajare pentru el? Categoric. Mihăilă a preluat locul lui Man și a reușit să marcheze. Acest lucru e foarte important pentru un jucător și e un stimul suplimentar.

Dimpotrivă, un jucător care nu înscrie e un pic reținut. S ăsperăm că e primul gol dintr-o serie lungă începând cu meciul următor. Dar, repet, în general, toți jucătorii îi plătesc încrederea lui Pecchia”, a spus Susic, potrivit parmalive.com.

Parma - Palermo 3-3

Matteo Bruonori (Palermo) a deblocat tabela de marcaj în al treilea minut de la startul partidei, ca după un sfert de oră să reușească "dubla" și să ducă scorul la 2-0 (minutul 18).

În partea secundă, Nahuel Estevez a micșorat diferența în minutul 51, doar că Palermo a mai dat o lovitură pe final. Jacopo Segre a înscris în minutul 85.

Dennis Man a fost titular împotriva celor de la Palermo, însă Fabio Pecchia l-a scos de pe teren în minutul 74, pentru a-l introduce în luptă pe Valentin Mihăilă.

Când nimeni nu se aștepta, Valentin Mihăilă a redus din diferență în minutul 90+1, iar Gabriel Charpentier a restabilit egalitatea în minutul 90+6! Parma a devenit, astfel, lider în Serie B!