Corriere dello Sport l-a aclamat pe Valentin Mihăilă după thriller-ul cu Palermo

valentin mihaila Corriere dello Sport Parma - Palermo Stranieri Dennis Man și Valentin Mihăilă
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 17:00
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 17:00

Valentin Mihăilă a făcut show în Parma - Palermo 3-3.

Cele două echipe s-au întâlnit pe ”Stadio Ennio Tardini” în a 16-a etapă din al doilea eșalon al Italiei. În prelungiri, Parma a înscris două goluri și a restabilit grandios egalitatea în fața propriilor fani.

Presa din Italia l-a aclamat după meci pe Valentin Mihăilă, care a fost un factor elementar pentru revenirea Parmei din meci. Românul a fost cel care a marcat golul doi pentru echipă în minutul 90+1.

”Bernabe și Mihăilă au fost cei mai buni de pe teren, notați cu șapte. Parma revine în minutul 95, iar lui Palermo nu-i vine să creadă”, au subliniat cei de la Corriere dello Sport, citați de parmalive.com.

Valentin Mihăilă se află la Parma din cotombrie 2020. Cotat la 2.4 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, fotbalistul român mai are contract cu italienii până la finele sezonului 2024/25.

Parma - Palermo 3-3

Matteo Bruonori (Palermo) a deblocat tabela de marcaj în al treilea minut de la startul partidei, ca după un sfert de oră să reușească "dubla" și să ducă scorul la 2-0 (minutul 18).

În partea secundă, Nahuel Estevez a micșorat diferența în minutul 51, doar că Palermo a mai dat o lovitură pe final. Jacopo Segre a înscris în minutul 85.

Dennis Man a fost titular împotriva celor de la Palermo, însă Fabio Pecchia l-a scos de pe teren în minutul 74, pentru a-l introduce în luptă pe Valentin Mihăilă.

Când nimeni nu se aștepta, Valentin Mihăilă a redus din diferență în minutul 90+1, iar Gabriel Charpentier a restabilit egalitatea în minutul 90+6! Parma a devenit, astfel, lider în Serie B!