Italienii, dați pe spate de prestația lui Dennis Man: "A fost de neoprit!". Nota primită după Catanzaro - Parma 0-5

Dennis Man catanzaro Parma Stranieri
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 19:51
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 19:51

Parma a obținut o victorie clară pe terenul lui Catanzaro, scor 5-0, iar Dennis Man a fost cel care a deschis scorul în runda a cincea din Serie B.

Man a marcat în minutul 18 pentru 1-0, când a fost găsit liber în careu și a finalizat cu un șut plasat, care a nimerit bara înainte de a intra în poartă. Internaționalul român a fost înlocuit la pauză, când scorul era 3-0, după dubla lui Benedyczak.

Dennis Man, lăudat de italieni după Catanzaro - Parma 0-5

În actul secund, Parma a mai marcat de două ori, prin Partipilo (47) și Colak (84). Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată.

Presa din Italia a avut numai cuvinte de laudă pentru prestația lui Dennis Man din prima repriză, iar publicația Tuttomercatoweb l-a notat cu 7,5, a doua cea mai mare din meci, după polonezul Benedyczak (8).

"În prima repriză a fost în formă maximă și a părut practic de neoprit. Golul a fost o recompensă meritată a prestației sale din primele 45 de minute, însă putea să mai marcheze cel puțin încă un gol cu mai mult calm", au scris italienii.

Pentru Dennis Man a fost al doilea gol marcat în primele trei meciuri din acest sezon. Românul are și un assist în cont.

Parma a urcat pe primul loc în Serie B, cu 13 puncte în primele 5 etape, la două lungimi peste Venezia.

În runda următoare, Parma va primi vizita Sampdoriei.

Dennis Man, comparat de italieni cu Cristiano Ronaldo

Dennis Man a avut o primă repriză excelentă, cu numeroase ocazii de a mai înscrie. Jurnaliștii de la Parma Live scriu că românul s-a aflat într-o zi de grație și chiar l-au comparat cu Cristiano Ronaldo pentru o acțiune din minutul 31.

"Ce acțiune a lui Dennis Man! Românul se deghizează în Cristiano Ronaldo, scoate din joc jumătate din apărarea lui Catanzaro și rămâne singur cu portarul Fulignati, însă este blocat. Când Parma pleacă pe contraatac pare de neoprit, iar Man pare că are o zi de grație", au scris italienii.