VIDEO Ionuț Radu, o nouă paradă spectaculoasă pentru Auxerre, chiar dacă echipa a pierdut

Ionut Radu Auxerre Ligue 1 Stranieri
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 18:24
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 19:32

Auxerre a pierdut în deplasare, scor 2-0, cu Strasbourg, în etapa 28 din Ligue 1.

Meciul a debutat cu golul marcat de Nyamsi, încă din minutul 5. A urcat un penalty obținut de gazde, la care Ionuț Radu a avut o intervenție salvatoare, reușind să apere în fața lui Diallo.

Scorul final a fost stabilit în minutul 85, de același Diallo. În urma acestui rezultat, echipa lui Ionuț Radu este pe locul 17, la un punct distanță de poziția care o păstrează în Ligue 1.

În etapa următoare, Auxerre are un meci important în cursa pentru evitarea retrogradării, cu Troyes, care se află pe locul 18, cu două puncte mai puțin. În Ligue 1 mai sunt de disputat zece etape, iar lider este PSG.

Ionuț Radu este convocat pentru primele meciuri din preliminariile pentru EURO 2024, cu Andorra și Belarus, alături de Robert Niță și Horațiu Moldovan.

Elogii pentru Ionuț Radu în L'Equipe

Auxerre a urcat în clasament, e pe 17, cu 22 de puncte, la egalitate cu ultima poziție care asigură salvarea de la retrogradare, iar un merit important îl are și Ionuț Radu, consideră francezii de la L'Equipe, care îl numesc pe internaționalul român "salvatorul lui Auxerre".

"Împrumutat de la Inter Milano, portarul român Ionuț Radu ajută la luminarea orizontului celor de la Auxerre, care au lansat operațiunea de salvare de la retrogradare și au cinci meciuri consecutive fără eșec.

Unii suporteri de la Auxerre s-ar fi putut speria în momentul în care au văzut un videoclip pe rețelele sociale. Pe 27 aprilie, Inter putea reveni pe primul loc în Serie A în cazul în care ar fi învins Bologna, însă Andrei Radau a comis o gafă incredibilă. A ratat complet o pasă, iar Nicola Sansone a împins mingea în plasă. Inter a pierdut, 1-2, iar Radu a încheiat în lacrimi meciul. Azi, portaraul zâmbește, iar fanii lui Auxerre sunt bucuroși că îl au", a scris L'Equipe despre Ionuț Radu.