andrei coubis AC Milan Koln Stefano Pioli Stranieri
Data publicarii: Sambata 16 Iulie 2022, 23:18
Data actualizarii: Sambata 16 Iulie 2022, 23:18

AC Milan a disputat astăzi primul amical al verii, în Germania, la Telekom Cup 2022, contra lui FC Koln.

Campioana Italiei s-a impus cu 2-1, într-un meci în care Ciprian Tătărușanu a fost titular și și-a menținut poarta intactă în cele 45 de minute în care a fost pe teren.

Andrei Coubiș, la prima echipă a lui AC Milan

Cele două goluri ale lui AC Milan au fost marcate de Olivier Giroud, în minutele 16 și 36, în timp ce pentru Koln a înscris Florian Dietz, cu patru minute înainte de final.

La AC Milan a jucat și Andrei Coubiș (18 ani), tânărul fundaș cu dublă cetățenie, italiană și română, care este legitimat la gruparea de pe San Siro din 2019. Stefano Pioli l-a aruncat în luptă în minutul 62, în locul francezului Pierre Kalulu.

Andrei Coubiș, născut la Milano din părinți români, a evoluat până acum la grupele U17, U18 și U19. În sezonul trecut, fundașul a jucat în 38 de meciuri (35 ca titular) la formația Primavera, reușind să își treacă în cont două pase decisive.

Coubiș (1,89m) este la bază fundaș dreapta, însă până acum a mai fost folosit ca stoper sau mijlocaș la închidere.

Fundașul de la Milan a făcut parte din lotul României U19 la Campionatul European de luna trecută. El a evoluat în toate meciurile din grupă și a marcat un gol în duelul cu Franța, pierdut la limită de tricolori, scor 0-1.

• Cum a arătat AC Milan la primul amical al verii: Tătărușanu - Florenzi, Kalulu, Gabbia, Ballo-Toure - Bakayoko, Pobega - Messias, Diaz, Rebic - Giroud
  • Au mai jucat: Mirante, Adli, Bartesaghi, Brescianini, Coubiș, Maldini, Michelis, Roback, Rebotti, Traore