Il Luce: "Dupa victoria din Cupa, suntem entuziasti pentru finala UEFA cu Werder!"

Data publicarii: Joi 14 Mai 2009, 12:56
Data actualizarii: Joi 14 Mai 2009, 13:01

Antrenorul echipei Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a declarat, dupa calificarea in finala Cupei Ucrainei, ca urmare a victoriei obtinute impotriva rivalilor de la Dinamo Kiev, ca partida contra celor de la Voskla Poltava nu va fi una usoara.

"Un joc extrem de dificil, dupa cum ma asteptam. Eram convins ca Dinamo Kiev va aduce in teren o enorma dorinta de victorie, pentru ca era o chestie nu de calificare, ci de prestigiu. Au jucat asa cum ma asteptam, foarte bine organizati, cu toate mijloacele posibile pentru a putea obtine victoria. Au fost faulturi destul de dure, foarte multe simulari, dar a fost si un joc foarte bun facut de ei. Era unul din acele meciuri in care ambele echipe meritau sa castige. Nu va fi usor in finala Cupei Ucrainei, pentru ca si Vorskla Poltava a aratat in meciurile cu noi ca e o echipa buna. Inca o data felicit pe Dinamo Kiev pentru castigarea titlului si chiar pentru jocul din seara aceasta (n.r. - miercuri seara). S-a vazut ca au dat tot ce le-a mai ramas din fortele dupa un intreg campionat", a spus Lucescu, la finalul partidei cu Dinamo Kiev.

Mircea Lucescu este de parere ca Sahtior s-a impus datorita rabdarii de care a dat dovada. "Noi am castigat, pentru ca am stiut sa avem rabdare. In general, cand ai rabdare, eviti panica, precipitarea, si echipa ramane concentrata si atenta. In prima repriza nu am fost multumit, pentru ca am jucat cu foarte multe pase lungi, care nu este jocul nostru. Nu am avut acea rabdare de care spuneam, dar ea a venit in a doua repriza. S-a vazut dupa contratacuri ca se va ajunge la gol. Am avut si sansa, dar asta s-a datorat faptului ca adversarii nostri erau foarte precipitati din dorinta de a marca. Asta i-a facut sa faca greseli in faza de finalizare. Pentru noi era importanta aceasta victorie, pentru ca ne permite sa lucram cu entuziasm pentru finala Cupei UEFA, cu Werder Bremen", a subliniat Lucescu.

Tehnicianul roman spera ca accidentarea pe care brazilianul Jadson a suferit-o, sa-i permita sa evolueze in finala Cupei UEFA. "Imi pare rau ca s-a accidentat Jadson, vom face tot ce e posibil ca sa-l recuperam. Vrem sa castigam Cupa UEFA, imi doresc foarte mult sa dau o cupa muzeului, ultima care mi-a ramas, nu vreau sa o iau acasa", a conchis Lucescu.

Mircea Lucescu a obtinut, miercuri seara, cea de-a patra calificare in finala Cupei Ucrainei, dupa ce a dispus in semifinale, pe teren propriu, de Dinamo Kiev, cu scorul de 1-0, prin reusita lui Mariusz Lewandowski, din minutul 83.