Ianis Hagi, tot mai jos. Pe cine a ajuns să prefere antrenorul lui Alaves în locul românului

Ianis Hagi alaves Joaquin Panichelli Luis Garcia Plaza Real Sociedad Stranieri
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 21:35
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 21:34

Ianis Hagi (25 de ani) a coborât foarte multe în ierarhia preferințelor de la Alaves. În locul românului, antrenorul Luis Garcia Plaza a hotărât azi să mizeze pe un jucător de la echipa secundă.

Transferat în vara anului trecut de la Rangers, sub formă de împrumut, Ianis Hagi a fost un titular obișnuit al lui Alaves în prima parte a sezonului. Din noiembrie a început să piardă echipa de start, iar de la începutul acestui an a fost mai mult rezervă neutilizată.

Ianis Hagi, rezervă neutilizată în Alaves - Real Sociedad. Antrenorul a preferat un tânăr de la echipa secundă în locul românului

Duminică seară, Alaves a pierdut pe teren propriu meciul cu Real Sociedad, scor 0-1. Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată, în ciuda faptului că antrenorul Luis Garcia Plaza a decis să schimbe toți cei patru jucători de atac.

Tehnicianul lui Alaves a efectuat toate cele schimbări în repriza secundă, la scorul de 0-1. Au intrat Panichelli și Benavidez în minutul 66, înlocuindu-i pe Guridi, respectiv Guevara, iar ultimele trei schimbări s-au efectuat în minutul 75: au intrat Simeone, Kike Garcia și Rebbach, au ieșit Vicente, Omorodion și Rioja.

Luis Garcia Plaza nu i-a acordat niciun minut lui Ianis Hagi, iar în momentul în care a decis să înlocuiască mijlocașul ofensiv - pe Jon Guridi - nu l-a ales pe decarul român, ci pe Joaquin Panichelli, un argentinian în vârstă de 21 de ani, care vine de la echipa secundă a clubului, iar până la acest joc avea doar două minute în LaLiga.

O explicație pentru decizia antrenorului poate avea legătură cu statutul lui Ianis Hagi. Mijlocașul român este doar împrumutat de la Rangers, iar Alaves nu are opțiunea de a-l transfera definitiv, în timp ce Joaquin Panichelli este un tânăr cu potențial și un contract de lungă durată, după ce a fost transferat de la River Plate, în ianuarie 2023.

Situația lui Ianis Hagi în 2024 este tot mai îngrijorătoare: în cele 12 meciuri disputate în LaLiga de Alaves, românul a fost rezervă neutilizată în 8 dintre ele, iar în celelalte patru a bifat 13, 4, 4, respectiv 32 de minute.

Singurele prezențe consistente ale lui Ianis Hagi din 2024 au fost în Cupa Spaniei, competiție în care a fost titular contra lui Betis (1-0) și Athletic Bilbao (0-2).

• Meciul lui Alaves contra lui Real Sociedad a venit la cinci zile după ce Ianis Hagi a marcat pentru România în amicalul contra Columbiei, disputat la Madrid, scor 2-3.
  • Partida Alaves - Real Sociedad a fost decisă de golul lui Pacheco, din minutul 59. Cu opt etape rămase de disputat în acecst sezon, echipa lui Ianis Hagi ocupă locul 13, cu 32 de puncte, la șapte lungimi peste prima poziție retrogradabilă, ocupată de Cadiz.