VIDEO Ianis Hagi a spart gheața în Spania: două goluri pentru Alaves și victorie zdrobitoare

Ianis Hagi alaves Cupa Spaniei Deportivo Murcia Stranieri Ianis Hagi a marcat pentru Alaves / Foto: Twitter @Alaves
Data publicarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 23:58
Data actualizarii: Vineri 03 Noiembrie 2023, 00:06

Ianis Hagi a reușit să marcheze în premieră pentru Alaves, echipă care l-a împrumutat de la Rangers în ultima fereastră de mercato.

Joi seară, Alaves a spulberat formația Deportivo Murcia, din liga a șaptea, scor 10-0, în primul tur din Cupa Spaniei. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 61 și a înscris în minutele 63 și 79 pentru 6, respectiv 9-0.

Ianis Hagi a marcat primele goluri la Alaves. Victorie cu 10-0 în Cupa Spaniei

În minutul 63, după un atac prelungit al lui Alaves, un șut în bară și câteva respingeri ale fundașilor gazdelor, mingea a ajuns la Ianis Hagi, care a finalizat cu o execuție simplă din șase metri.

În minutul 79, Ianis Hagi a reușit dubla. Xeber Alkain a luat o acțiune pe cont propriu, s-a distrat cu apărarea Murciei și a pasat în careul mic pentru mijlocașul român, care a îndeplinit din nou o formalitate (VIDEO aici).

Reușitele lui Ianis Hagi au venit la doar patru zile după ce internaționalul român și-a trecut în cont și primul assist la Alaves. Duminică, decarul formației basce a pasat decisiv la golul marcat de Guevara în meciul cu Atletico Madrid, pierdut de formația sa, cor 1-2, în LaLiga.

Pentru oaspeți au mai marcat Rebbach (2), Duarte, Akain (2) și Karrikaburu (2). Astfel, Alaves s-a calificat în turul secund din Cupa Spaniei, iar pe 7 noiembrie își va afla adversara din runda următoare.

• Deportivo Murcia este un club de fotbal înființat în urmă cu doar doi ani și jumătate, în mai 2021.
  • În mai 2023, înainte de promovarea în liga a șaptea, Deportivo Murcia a devenit primul club de liga a opta care ajunge pe tabloul principal al Cupei Spaniei - performanță nemaiîntâlnită în istoria de 120 de ani a competiției

Pentru Alaves urmează meciul de campionat de pe teren propriu cu Almeria, programat duminică, de la ora 15:00.