Gazzetta dello Sport îl laudă pe Daniel Boloca după victoria cu Inter! Ce note a primit românul

Daniel Boloca Gazzetta dello Sport Inter Milano Sassuolo Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 09:15
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 09:38

Sassuolo a câștigat meciul din deplasare cu Inter din a șasea etapă din Serie A, scor 2-1.

Dumfries a deschis scorul pentru finalista UEFA Champions League, în primul minut de prelungiri ale primei reprize. Oaspeții au redus din diferență în minutul 54, după ce Berardi i-a pasat decisiv lui Bajrami, iar nouă minute mai târziu, Berardi marca golul victoriei.

Daniel Boloca a fost titular și integralist pentru al doilea meci consecutiv, după victoria cu Juventus, scor 4-2, din etapa trecută. Mijlocașul român a fost lăudat și pentru meciul cu „Bătrâna Doamnă”, unde a avut o prestație solidă. Boloca a fost unul dintre cei mai buni de pe teren și cu echipa lui Inzaghi.

Notele primite de Daniel Boloca după meciul cu Inter

Gazzetta dello Sport, cea mai importantă publicație din Italia, l-a notat pe Daniel Boloca cu 7, a doua cea mai mare notă din lotul lui Sassuolo în victoria cu Inter.

„Tipare bune de verticalizare, alternează în schimb cu câteva mingi ținute prea mult. Crește dramatic cu trecerea timpului și devine aproape dominant”, notează Gazzetta dello Sport.

De cealaltă parte, tuttomercatoweb.com l-a notat cu 6.5 pe fotbalistul român, iar jocul i-a fost analizat astfel: „Impact incredibil din partea fostului fotbalist de la Frosinone, care ajută apărarea însă în același timp a fost cel mai activ în pressing-ul adversarilor care se aflau la balon”.

Cotat la 3.5 milioane de euro conform Transfermarkt, Daniel Boloca a jucat șase meciuri pentru Sassuolo în acest sezon.