VIDEO Gaziantep - Istanbulspor 2-0. Denis "Magic Baghet" Drăguș marchează pentru prima victorie a lui Șumudică

Gaziantep Alexandru Maxim florin nita Istanbulspor Marius Sumudica Stranieri
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 22:00
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 22:00
Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a învins Istanbulspor, scor 2-0, în runda a șasea din campionatul Turciei.

Gaziantep - Istanbulspor 2-0. Drăguș a marcat la prima victorie a lui Șumudică de la revenirea în Turcia

Primul gol al meciului a fost marcat de Denis Drăguș, în minutul 74, după un corner. În prelungiri, elvețianul Albian Ajeti a dus scorul la 2-0. La Gaziantep au mai fost titulari Florin Niță, Junior Morais și Alexandru Maxim.

Pentru Gaziantep sunt primele puncte obținute în acest sezon. Formația lui Marius Șumudică a urcat pe locul 18, cu 3 puncte, iar în runda următoare va juca împotriva lui Samsunspor.

Minutul 90+5: Final! Gaziantep - Istanbulspor 2-0.

Minutul 90+5: Gol Gaziantep! Ajeti duce scorul la 2-0.

Minutul 74: GOL Gaziantep! Denis Drăguș deschide scorul pentru echipa lui Șumudică. Atacantul împrumutat de la Standard Liege a marcat cu capul, după un corner.

Minutul 72: Alexandru Maxim este înlocuit cu Albian Ajeti.

Minutul 45+6: Pauză! Gaziantep - Istanbulspor 0-0.

Minutul 21: Gol anulat Gaziantep! Kizildag trimite mingea în plasă cu capul, dar reușita a fost anulată după intervenția VAR pentru ofsaid.

Minutul 1: Începe meciul!

Gaziantep este ultima clasată din Turcia, cu cinci înfrângeri în primele cinci etape. Șumudică a preluat echipa în urmă cu două săptămâni și a pierdut partida cu Kayserispor (0-2).

Istanbulspor ocupă locul 18 în Super Lig, penultimul, cu o remiză și două eșecuri în primele trei etape.

La fel ca în precedentul joc, Marius Șumudică mizează din primul minut pe Florin Niță, Alexandru Maxim, Denis Drăguș și Junior Morais, jucători pe care i-a transferat la Gaziantep imediat după ce a revenit în Turcia.

• Antrenor: Fatih Tekke

Șumudică, după primul meci la Gaziantep: "Trebuie să luăm trei puncte cu Istanbulspor!"

Tehnicianul a tras un semnal de alarmă după a cincea înfrângere din campionat, explicând că victoria este capitală, în următorul meci.

"Am jucat foarte bine în prima repriză. Am ajuns de multe ori în poziții de a marca, am fi putut să o facem, dar nu am reușit. A fost imposibil să marcăm. Am avut mai multe cornere, mai multe lovituri libere și mai multe șuturi, dar nu am înscris. Trebuia să ne arătăm calitatea.

Trebuie să ne îmbunătățim jocul, i-am antrenat doar cinci zile și am făcut deja patru transferuri. Nu va fi ușor.

A fost o presiune foarte mare pe Kayseri și nu au putut să iasă jumătatea lor în primele 20 de minute. Când începi meciul cu penalty devine foarte dificil. Toată lumea trebuie să se trezească! Cine vrea să își dea sufletul pe teren trebuie să facă sacrificii. Trebuie să luăm trei puncte în meciul viitor", a declarat Marius Șumudică.