Fotbalistul român care l-a impresionat pe Victor Pițurcă: "Eu nu mai credeam! Va fi un câștig pentru națională"

Victor Piturca Echipa Nationala Olimpiu Morutan Pisa Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 24 Decembrie 2022, 19:35
Data actualizarii: Sambata 24 Decembrie 2022, 19:32

Victor Pițurcă (66 de ani) a evidențiat prestațiile unui fotbalist român care la un moment dat era considerat drept una dintre cele mai mari dezamăgiri.

Fostul selecționer a avut cuvinte de laudă pentru Olimpiu Moruțan (23 de ani), mijlocașul care traversează o formă excelentă după ce a fost împrumutat de Galatasaray la Pisa.

Victor Pițurcă, impresionat de Olimpiu Moruțan

Pițurcă s-a arătat impresionat și de repriza făcută de Moruțan în meciul amical al României contra Sloveniei, din noiembrie, scor 1-2.

"Nu am văzut decât meciul cu Slovenia. Meciul cu Moldova nu l-am văzut. Știm cu toții ce s-a întâmplat cu Slovenia: o primă repriză execrabilă, parcă eram o echipă mică de pe locul 200 în lume, iar în a doua repriză am reacționat într-un alt mod. Trebuie să fim conștienți că și adversarul a intrat relaxat pe teren și s-a văzut.

A intrat un Moruțan care a dat culoare jocului și s-a văzut în echipă acest lucru. Mă bucur pentru acest copil pentru că mie îmi plăcea de când era la FCSB. Nu mi-a plăcut ce s-a întâmplat cu el în Turcia, dar iată că și-a găsit campionatul în care eu personal nu credeam că o să dea randament.

În Italia, în Serie B, știm că sunt jucători de forță, jucători buni, dar iată că el reacționează la acest nivel. Eu cred că el o să fie un câștig pentru națională", a spus Victor Pițurcă, la Digisport.

VIDEO Golul lui Moruțan contra Moldovei

Olimpiu Moruțan, cel mai bun jucător pentru Pisa și România în luna noiembrie

Olimpiu Moruțan a renăscut la Pisa. Mijlocașul ofensiv a marcat 4 goluri și a oferit 7 pase decisive în Serie B, în cele 16 partide în care a fost utilizat. Evoluțiile bune au continuat și la echipa națională. În înfrângerea cu Slovenia, 1-2, a intrat foarte bine în actul secund, iar contra Moldovei, 5-0, a marcat primul gol pentru România.

Jocul bun al lui Olimpiu Moruțan s-a soldat cu două premii. Federația Română de Fotbal l-a desemnat tricolorul lunii noiembrie, fiind ales exclusiv de votul suporterilor, ca la câteva zile Pisa să-l onoreze cu aceeași distincție.

„Olimpiu Morutan este jucătorul cu cele mai multe voturi pentru luna noiembrie în cadrul concursului 'Jucătorul lunii' creat în colaborare cu Batini – Incisioni și Digital Printing, partener istoric pentru Pisa Sporting Club”, este mesajul transmis de Pisa.