Fatih Terim, tactică „surpriză” pentru Șumudică! Ce a hotărât antrenorul cu Cicâldău și Moruțan

Galatasaray Alexandru Cicaldau Marius Sumudica Olimpiu Morutan Stranieri
Data publicarii: Duminica 28 Noiembrie 2021, 17:24
Data actualizarii: Duminica 28 Noiembrie 2021, 17:49

Marius Șumudică va trebui să treacă de românii de la Galatasaray pentru a obține un rezultat pozitiv.

Galatasay și Malatyaspor se vor întâlni în etapa a 14-a din campionatul Turiciei, iar Fatih Terim i-a pregătit o „supriză” lui Marius Șumudică.

Cu toate Alexandru Cicâldău (24 ani) și Olimpiu Moruțan (22 ani) au fost decisivi în multe meciuri pentru gruparea din Istanbul în acest sezon, antrenorul turc a preferat să nu înceapă partida cu ei. Astfel, românii sunt așteptați în repriza a doua pe teren, dacă jocul nu va decurge conform planului.

Echipa pregătită de Marius Șumudică vine după trei eșecuri consecutive în campionat, cu Kasimpasa, 0-2, Bașakșehir, 1-3, și Giresunspor, 0-1. În timp ce Galatasaray a bifat doar o victorie în ultimele trei meciuri din Super League, 5-2 cu Bursaspor, pierzând derby-ul cu Fenerbahce, 1-2, și remizând cu Fatih Karagumruk, 1-1.

Alexandru Cicâldău, decisiv cu Marseille în Europa League

Internaționalul român a marcat primul gol pentru echipa sa, în minutul 12, iar 18 minute mai târziu a fost decisiv pentru cea de-a doua reușită.

Chiar dacă a fost schimbat după pauză din cauza unor probleme medicale, Alexandru Cicâldău a avut o evoluție impresionantă, iar presa din Turcia nu a trecut cu vederea prestația impecabilă a românului.